See, mis rikkas naftariigis Norras keelatud, on vaesemas Eestis seadustega lubatud – jutt on sportlastele töötasu maksmisest stipendiumidena.
Stipendium – päästerõngas sportlasele
Olukord, kuhu jalgpallurid Raio Piiroja, Aleksandr Dmitrijev, Pavel Londak, Alo Bärengrub, Enar Jääger, Sander Post ja Joel Lindpere Norras mängides sattusid – nende mängijalepinguid uuritakse seoses võimaliku maksupettusega – on Eestis täiesti seaduslik.
See oli uudiseks «maksuskandaali» tõttu hiljuti Eestit külastanud Norra ajakirjanikele, kes avastasid üllatusega, et väikeriigis, kus spordis puuduvad teleõiguste müügiga teenitavad hiigeltulud, on sportlaste tasustamine stipendiumide abil tippspordis ainus lahendus. Selleks, et igal juhul vältida kõrget sotsiaal- ja mõningatel juhtudel ka tulumaksu.
Samasugune süsteem oli aastaid kasutusel näitlejategi tasustamisel, kuid siin võttis riik lõpuks seisukoha, et regulaarseid esinemisi saab näitlejate puhul siiski tõlgendada palgatööna. Tippspordis on riigi ametlik seisukoht seesuguse rahastamise suhtes seni salliv.
«Kui seda võimalust poleks seadusega antud, oleks meil profivõistkonna asemel väljakul ainult harrastajad,» räägib Eesti edukaima pallivõistkonna, võrkpalliklubi Tallinna Selveri mänedžer Orm Naarits. «[Argo] Meresaar, [Kristjan] Õuekallas, [Martti] Keel – kõik nad mängiksid siis kuskil mujal.»
Tegelikult saavad pea kõik meie elukutselised sportlased tasustatud stipendiumide kaudu. See võimaldab hoida spordiklubide aasta eelarves kokku vanas rahas miljoneid kroone.
«Meie nelja miljoni kroonises eelarves võtaksid maksud kohe miljoni maha. See oleks suur kaotus, sest niikuinii käib kogu majandamine viimase piiri peal,» ütleb Naarits.
Kuulutused ajalehtedes
Maksu- ja tolliameti otseste maksude talituse juhataja Evelyn Liivamäe sõnul on Eestis võimalik profisportlastele stipendiume maksta siis, kui on täidetud 2000. aasta 20. juunis vastu võetud valitsus määruse tingimused.