- Üha kättesaadavamad manipulatsiooni-rakendused on põnevad, aga ka ohtlikud
- Süvavõltsitud videod on jõudnud tasemele, kus võltsingut on keeruline tuvastada
- Tehisaju areneb, aga ka kõige keerukamad algoritmid ei asenda inimese tunnetust
Veebruaris esitles tuntud veebiplatvorm fotodest võltsvideoid genereerivat rakendust Deep Nostalgia, mis kujunes sotsiaalmeedias tõeliseks hitiks. Otsustasin seda samuti proovida, söötes masinale ette oma vanavanaisa portree.
Ta ärkas ellu, uudistades terava pilguga tänapäevast maailma. Pööras pead, vaatas mulle otsa ja naeratas. Vanavanaisa «elustumine» mõjus isikliku kogemusena, pannes mind ühtaegu vaimustuma, kuid ka õõvastuma. Ma ei ole temaga kunagi kohtunud. Olen vaid lugenud tema päevikuid ja perekonnale saadetud kahetsevaid kirju.
Vanavanaisa fotoportreest paari hiireklikiga valminud video jahmatas. See pole ju päris, aga mõjub pagana realistlikult! Korraks tundsin end metsiku suguharu liikmena, kes näeb esimest korda fotot ja tahab seal kujutatud inimest kõnetada.
Olles tegev visuaalses meedias, arvan end omavat teatavat kogemust ja pildilugemise oskust, kuid esimene mulje MyHeritage’i genealoogiaplatvormi Deep Nostalgia rakenduse suhtes oli vaatamata tulemuse teatud «lopergulisusele» esmapilgul usutav.
Vaimustuse jahtudes muutusin aga skeptiliseks. Katsetasin mõne pildiga ajaloolistest suurkujudest. Lydia Koidula, Jaan Tõnisson ja Ernst von Baer pilgutasid silmi, pöörasid pead ja manasid näole tagasihoidliku naeratuse. Nüüd olin kriitilisem ja märkasin mitmeid ebatäpsuseid. Aga tuli tõdeda, et kokkuvõttes oli see neil siiski muljet avaldav sooritus.
Deep Nostalgia on siiski vaid väike osa arenduse potentsiaalist. Ettevõtte sõnul ei lisanud nad sellele inimhääle funktsiooni, kuid MyHeritage’i promovideo Abraham Lincolnist annab aimu, kui kaugele on arendajad tehisintellekti rakendamisel jõudnud.
Deepfake’i ehk eesti keelde tõlgituna süvavõltsingu õnge on lihtne minna. Kuigi mu isiklik näide vanavanaisa pildiga oli ilmsüütu ja reklaamteksti esitav Abraham Lincoln mõjus pigem humoorikalt, tajusin siiski, kui potentsiaalselt ohtliku tehnoloogiaga on tegemist.