Rein Lang ja Väino Koorberg võtsid Kuku raadio saates «Olukorrast ajakirjanduses» jutuks selle, kuidas saab administratiiv-bürokraatlik süsteem ehk ABS hakkama vaktsineerimise, prügimajanduse ja teiste riigi probleemidega.
Koorberg tõi esile, et Delfi tegi videotundidega nüüd ära selle, mida oleks oodanud ERRilt: distantsõppel lastele ja nende vanematele anti võimalus internetis matemaatikat õppida.
Lang lisas, et nad on kaks korda samas saates rääkinud, kuidas rahvusringhääling peaks toetama kohalikku ajakirjandust sellega, et aitaks luua kohalikke platvorme. Nüüd aga hakkab seda üritama Äripäev. Koorberg ütles juurde, et selle puhul on küll kohalikud ajalehed pisut mures, sest neid survestavad juba munitsipaalmeedia ja Eesti Posti kojukandehinnad.
Suureks ABSi proovikiviks on siiski vaktsineerimine. «Minu arvates selle nädala ajakirjanduslik materjal number üks oli kindlasti Eesti Ekspressi pikk lugu, kus kirjeldati, kuidas administratiiv-bürokraatlik süsteem korraldab Eestis vaktsineerimist,» tunnustas Lang ajakirjanduse uurimistööd.
Koorberg lasi vaktsineerimiskorralduse sõelapõhjaks. «Vaktsineerimise korraldamine näeb minu meelest välja selline, et me paneme seina peale loosungi, et vaktsineerimisega on kõik korras ning siis kummardame selle peale ja üheskoos kordame, et kõik on korras, kõik on korras,» kritiseeris ta.
Vaktsineerimine lohiseb
Lang leidis, et Ekspressi loo peamine tulemus on kirjeldus, kuidas ABS hoolitseb selle eest, et teha ajakirjandusele selgeks, et ta tegutseb rahva huvides. Selle jaoks tulevad kallid ametnikud pühapäeval tööle ning hakkavad ajakirjanikele virtuaalkoosolekutel pikalt ja laialt selgitama, kuidas rahvas eksib.
«Siit ja sealt jooksevad tegelikult need numbrid läbi,» ütles Lang. «Mõtlev inimene saab suurepäraselt aru, et olukorras, kus toimub võidujooks viiruse levikuga, oleks mõistlik, et mitte ükski vaktsiiniampull ei jääks kasutamata, kui ta on jõudnud Eestisse. 12 tunni jooksul Eesti teedevõrku arvestades võiks see ikkagi leida tee kellegi käsivarde.»