Nii Gruusias kui ka Armeenias on puhkenud taas poliitiline kriis. Kuku raadio saade «Välismääraja» võttis vaatluse alla selle, miks on piirkond taas muutunud rahutuks ning millised on tulevikuväljavaated.
23. veebruaril vahistas Gruusia politsei opositsioonilidri Nika Melia. Gruusias on poliitiline kriis möllanud alates eelmise aasta oktoobrist, mil opositsioonierakonnad keeldusid tunnustamast üldvalimiste tulemusi.
Riigikogu liige Eerik-Niiles Kross selgitas «Välismäärajas», et Gruusia rahutus on madalpingeliselt kestnud vähemalt kuid, mõni ütleks isegi aastaid. Kuigi retoorikas on Gruusia küll viimastel aastatel jätkanud Euroopa kursi rõhutamist, siis tegelikult on vaatlejate sõnul ind vaibunud, reformidega edasi ei liiguta ning rahulolematus ühiskonnas on kasvanud.
Gruusias on olnud järjest mitu valimist, kus on leitud tõsiseid rikkumisi. Oktoobris toimunud valimised toimusid just enne USA presidendivalimisi. See jättis mulje, et valimised ajastati teadlikult ajale, kus kogu maailm vaatas kõrvale, kirjeldas Kross.
Sellest ajast kestab patiseis valitsuse ja ühtse opositsiooni vahel. Parlamendis on endiselt ainult Gruusia Unistus, sest kõik opositsioooniparteid nõuavad uusi valimisi ja keeldusid parlamenti tulemast. Samuti on opositsioon kutsunud rahvast üles osalema meeleavaldustel tänavatel.
Eesti Idapartnerluse Keskuse juhataja Gert Antsu märkis, et OSCE avaldatud raport leidis küll probleeme valimiskorralduses – näiteks juhtis liiga palju valitsusesindajaid kohalikke valimisjaoskondi –, aga üldiselt pole leitud nii palju rikkumisi, mis tulemust oluliselt kallutaks.
Antsu lisas, et eurointegratsiooni puhul saab küll kritiseerida reformide aeglust või vähesust, aga kuidagi ei saa ka öelda, et valitsus oleks venemeelne. Just Venemaa võidab aga sisekonfliktist, mistõttu oleks kõigi parteide huvides istuda maha läbirääkimislaua taha ning jõuda kokkuleppele.