Fideszi väljaviskamine sai võimalikuks EPP hiljuti muudetud protseduurireeglite tõttu. Fideszi liikmesus oli alates 2019. aastast peatatud demokraatia väärnähtuste tõttu Ungaris. Olgu väärnähtustena toodud näiteks meediavabaduse piiramine või vähemuste vaenamine.
Viimaseks karikaks EPP-le – nagu ütleb tänases intervjuus EPP liige Riho Terras – oli Orbáni ähvarduskiri fraktsioonist kohe lahkuda. Sealt edasi enam tagasiteed ei olnud, sest keegi ei taha alluda šantaažile. Orbán ei saa valitseda Euroopat nii nagu Ungarit.
Orbáni küsimus painas EPPd ja tegelikult ka Euroopa Parlamenti tervikuna juba kaua aega. Ehkki Euroopa Parlament pole sekkunud Euroopa Liidu toimimisse võibolla mitte nii jõuliselt, kui loodetud, on parlament üritanud ennast näidata teatud moraalse majakana, taunides inimõiguste rikkumisi üle maailma. Pealegi on Euroopa Parlament ainus otse valitud organ Euroopa Liidus, sestap kajaks parlamendi kaudu justkui kõige rohkem ka rahva hääl.
Ehkki Euroopa Parlament pole sekkunud ELi toimimisse võibolla mitte nii jõuliselt, kui loodetud, on see üritanud ennast näidata teatud moraalse majakana, taunides inimõiguste rikkumisi üle maailma.
Moraalse majaka hoiaku tõttu tekkis aga paljudel juba ammu küsimus, miks ei tee EPP midagi Fidesziga, kui samal ajal taunib Euroopa Parlament näiteks inimõiguste rikkumist Valgevenes või Myanmaris. Muidugi võib vaielda selle üle, kas Ungari vajaks riigina kohest karistamist, kuid väita, nagu oleks Ungaris kõik korras, on selge liialdus ja silmade sulgemine faktide ees.