Tänase Postimehe majanduskülgedel on ülevaade värsketest majandusnäitajatest. Eesti majandus langes eelmisel aastal 2,9 protsenti, mis on üle poole väiksem langus kui euroala keskmine (6,8 protsenti). Kõige sügavam oli Eesti majanduslangus teises kvartalis, kui kogu elu koroonahirmus lukku pandi. Kolmandas ja neljandas kvartalis olid piirangud väikesed ja majandus taas tõusul.
Majandusnäitajad kajastavad seda olukorda väga hästi. Teise kvartali majanduslangus oli seitse protsenti, kolmandas 2,5 protsenti, ja neljandas 1,2 protsenti. Nüüd tagantjärele vaadates olid nakatumisnäitajad kevadel vägagi madalad, kuid suuresti tänu sellele, et kogu elu pandi seisma ja koroona esimene laine saadi ruttu kontrolli alla.
Aasta teises pooles oli ühiskond viirusega juba harjunud ja kevadest hoopis kõrgemad koroonanäitajad varasemaga võrreldavaid piiranguid ei toonud. Nii on tõenäoline, et majanduse taastumine möödunud aasta teises pooles on saavutatud vähemalt osalt nakatumisnäitajate kasvu hinnaga.
Varasemate aastate eelarvedistsipliin on loonud suurepärased eeldused oluliselt suurendada riigi investeeringuid uutesse tehnoloogiatesse ja majanduse innovatsiooni.
Praegu hakkab nakatumise jätkuv suurenemine juba ületama meditsiinisüsteemi võimeid ja see toob karmide piirangute kehtestamise taas päevakorda. Kui see juhtub, on vaja seada nakatumise langusele mõistlik sihtmärk, mille saavutamisel võib taas piiranguid leevendada. Piirangud võivad olla karmid, kui nad on lühiajalised. Arvestada tuleb ka seda, et elu täielikul sulgemisel on otsene mõju töötajate ja ettevõtete toimetulekule, mida kevadel leevendasid mitmesugused toetusmeetmed.