Loomulikult tuleb Euroopa Liidul teha juhtunust tõsiseid järeldusi. Visiidi tulemuste põhjal on kavas arutelu niihästi 22. veebruaril ELi välisministrite kohtumisel kui ka 25.–26. märtsil ülemkogul. Tõenäosus, et Borrell selle tõttu tagandatakse, on küll väike, vähemalt on ELi president Ursula von der Leyen väljendanud oma täielikku toetust Borrellile. Kuid ELi kõrge esindaja väljavahetamine ei olegi keskne Euroopa poliitika väljatöötamiseks Venemaa suhtes. Oluline on leida suhtumises Venemaasse ühtsus ja seda ühtsust poliitikas ka väljendada.
Kui mitte muud, siis vähemalt vähendas Borrelli visiit valikute arsenali, kuidas Venemaaga suhteid arendada. Tugevama hääle saavad need jõud, kes soovitavad olla Moskvaga rangem ja põhimõttelisem.
Kuid nii nagu varem, on ka praegu riikidel oma erihuvid Venemaaga, olgu näiteks kas või Nord Stream 2 rajamine. Eesti ei peaks siin käituma omapäi või otsima võimalusi tegutsemiseks väiksemas ELi liikmesmaade ringis, sest mitme eri Vene-poliitikaga EL on just see, mida Venemaa ootab, et siis edasi mängida ELi liikmesriike välja üksteise vastu, nõrgendades niigi lahkarvamustes olevat liitu.
Seetõttu tuleb jääda realistlikuks ja püüda muuta Eesti põhjendatud seisukohad Brüsselis kuuldavamaks. Nüüd, kui meie hoiatuste tõsidusele on Venemaa taas kord pakkunud oma käitumisega kinnitust, on võimalused selleks suuremad.