Päevatoimetaja:
Marek Kuul

Leht: sotsiaalministeeriumi kantsler sai vaktsiini väljaspool järjekorda (19)

Copy
Marika Priske.
Marika Priske. Foto: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES

Sotsiaalministeeriumi kantsler ja Regionaalhaigla nõukogu liige Marika Priske sai vaktsiinidoosi jaanuari alguses. Priske kinnitas seda, kuid lisas, et tema tingimuseks oli, et tegu on kuuenda ehk jääkdoosiga ning kedagi teist haigla pealt vaktsineerimiseks ei leita, kirjutas Eesti Päevaleht.

12. jaanuaril ütles Postimehele Põhja regionaalhaigla esimees Agris Peedu, et Regionaalhaiglas on huvi vaktsineerimise vastu väga suur ja tolle päeva hommikuks oli vaktsineeritud üle 1400 töötaja. Tollel hetkel polnud keegi aga keeldumisest teada andnud ning selle kohta nad teavet ka kogunud polnud.

«Alustasime vaktsineerimist detsembris eesliini tervishoiutöötajatest, eelkõige kiirabi, EMO ja Covid-patsientidega töötajatele. Täna pakume võimalust kõigile meie tervishoiutöötajatele,» lausus Peedu siis.

«Toimepidavuse tagamiseks vaktsineerime esmajärjekorras ka haigla kriisistaabi liikmed. Järk-järgult jõuame ka tugiteenistuste töötajateni, kellel on samuti oluline roll haigla toimepidavuse tagamises ning kes puutuvad oma igapäevatöös kokku meditsiinipersonali ja patsientidega, näiteks meditsiinitehnika insenerid, IT-töötajad, sekretärid, assistendid jne,» selgitas Peedu. PERHi nõukogusse kuuluvad Georg Männik, Marika Priske, Imrel Rammul, Sven Kirsipuu, Vladimir Šokman, Mihhail Kõlvart.

23. jaanuaril kirjutas Postimees, et mitte kõik meedikud ei soovi ennast vaktsineerida. «Mitte kõik inimesed ei taha saada vaktsineeritud, tuleb motiveerida ja sellega ka kõik haiglad tegelevad,» märkis terviseameti hädaolukorra meditsiinijuht Urmas Sule.

Sotsiaalministeeriumi tervishoiuvõrgu juhi Heli Paluste sõnul ei ole veel kõik haiglatöötajadki saanud oma esimest vaktsiinidoosi. Said need, kes tahtsid. «Samas neid inimesi, kes ei andnud tööandjale esimeste hulgas vaktsineerimissoovist märku, ei saa samuti lugeda vaktsineerimisest loobujateks. Seega ei saa veel otsustada, kes tahavad või kes ei taha lasta end vaktsineerida,» rääkis Paluste.

Lisaks Valga haiglale oli hiljuti juhus, kus Rakvere haiglas said vaktsiinisüsti ka kuueliikmelise nõukogu neli liiget. Tervise- ja tööminister Tanel Kiik selgitas Postimehele, et nii tema, terviseameti kui ka sotsiaalministeeriumi poole on pöördutud mitmeid kordi.

On uuritud, et kui inimene loobub vaktsineerimisest, mis siis edasi teha. «Näiteks ühest viaalist tuleb inimesed ära vaktsineerida kuue tunni jooksul. Seal pole võimalik teha nii, et paned pooliku viaali külmkappi ja saadad hiljem teise terviseasutusse,» selgitas Kiik ja lisas, et kui meedik vaktsiinist keeldub, tuleb leida haiglast teisi tervishoiutöötajaid, kes vaktsineerimist soovivad.

Tagasi üles