«See on nagu kolmikhüpe. Me oleme praegu, kui lõpetame arutelu selle seaduseelnõuga, teinud ühe hüppe, aga tulemust mõõdetakse pärast kolmandat,» rääkis Lukas täna riigikogu kõnetoolis kõrgharidusreformi teisel lugemisel.
«Siis on veel õppetoetuste seadus teisena ja kolmandana riigieelarvest vajalike vahendite kindlustamine ja nii mitmed aastad järjest,» meenutas ta.
«Ja siis mõõdetakse alles sealt tulemust, kas see kolmikhüpe õnnestus või ei õnnestunud. Kas see jutt, mis me täna siin räägime, kas see oli puumunadega petmine või oli see tegelikult õige jutt.»
Lukas täpsustas, et mõtles siinkohal munapühade ajal munade koksimisel sobitegemist.
Tema sõnul on kõrgharidusreform eriline, kuna selle üks selgesõnaline osa on, et kõrgharidus saab riigieelarvest lisaraha.
Lukase väitel õigustab täna riigikogus teise lugemise läbinud kõrghardusreformi seadus ennast kolmel juhul.
«Ühest oli juba juttu – kui sellele järgneb õppetoetuste seadus, sest kui seda ei järgneks, siis laenukoormusega ja hea haridusega noored põgeneksid suures osas välismaale paremat palka teenima, et oma õppelaenu tagasi maksta,» kõneles Lukas.
«See ei ole ju Eesti riigi jaoks lahendus. Nii et küllap see õppelaenude ja õppetoetuste uus versioon tuleb, selleta me ei kujuta lihtsalt asja ette.»
Kuid eksminister märkis, et tänases seaduses ei ole kirjas kahte sellega pöördumatult kaasas käivat otsust, mis tuleb teha ja milleta seda seadust õieti hinnata ei saa. «Küllap nad tehakse, aga seda tuleb jälgida, et nad tehakse,» rääkis Lukas.