Navalnõi hiljutine ebaõnnestunud mürgitamiskatse küll ületas tavapärast retoorilist fooni ähvardustega peatada Nord Stream 2 ehitus. Kuid sedavõrd, kuidas Navalnõi tervenes, on ka selles näha raugemise märke.
Võib arvata, et Moskva kardab Navalnõid, sest too on kompromissitu ja oma karismaga võimeline rahvast mobiliseerima. Näiteks on ta üles kutsunud «nutikalt» hääletama – ükskõik kelle poolt, peaasi, et mitte Ühtse Venemaa poolt. Oma julguse ja oskusega sotsiaalmeediat vallata on ta kahtlemata Kremlile ebamugav vastane.
Seepärast on mõistetav, et Moskva jaoks olnuks kõige parem, kui Navalnõi oleks Saksamaale jäänudki. Venemaa avalikkusest ja poliitilisest elust eraldatuna oleks tal reaalne oht oma mõju kaotada. Eks ole see varem juhtunud teiste opositsionääridega, nagu kas või Garri Kasparov. Kodumaale naastes langetas Navalnõi põhimõttelise otsuse oma väärtustest lähtuvalt, mitte ei läinud lihtsama vastupanu teed.
Maailma reaktsioon tema vahistamisele oli ootuspärane. Amnesty International nimetas Navalnõi viivitamatult meelsusvangiks. Joe Bideni administratsiooni riikliku julgeoleku nõunik Jake Sullivan teatas Twitteris: «Kremli rünnakud hr Navalnõi vastu pole mitte üksnes inimõiguste rikkumine, vaid ka solvang vene rahvale, kes soovib, et tema häält võetaks kuulda.» Järgnesid ka teiste riigijuhtide hukkamõistuavaldused, kaasa arvatud Balti välisministrite ühisavaldus.
On isegi kurioosne, kui Eesti välisminister teeb hukkamõistva avalduse, samas kui peaministriparteil Keskerakonnal on siiani leping Ühtse Venemaaga.
Kremli ametnikud soovitasid seepeale tegeleda pigem oma riigi siseasjadega ja Vene välisminister Sergei Lavrov nimetas neid reaktsioone katseks juhtida tähelepanu kõrvale lääne enda sügavalt sisemiselt kriisilt. Moskva suhtumine näitab, et poliitilistel avaldustel pole suuremat mõju.