Päevatoimetaja:
Marek Kuul

Jõks: poliitiline korruptsioon kahjustab riiki rohkem kui viirus (4)

Copy
Allar Jõks.
Allar Jõks. Foto: Sander Ilvest / Postimees

Poliitiline korruptsioon kahjustab riigi tervist hullemini kui viirus, ütles teisipäeval endine õiguskantsler Allar Jõks ETV saates «Esimene stuudio».

Ta kommenteeris selliselt riigiprokuratuuri esitatud kahtlustust Keskerakonnale Porto Francoga seotud kriminaalasjas.

«Siin tuleb mul olla sõnadega ettevaatlik, sest praegu on liiga vara kommenteerida seda, las uurijad, advokaadid ja kahtlustatavad teevad oma tööd. Aga selge on see, et poliitiline korruptsioon, juhul kui kahtlustused osutuvad tõeks, närib tegelikult riigi julgeolekut, riigi tervist hullemini kui viirus, sest viirused tulevad-lähevad, vaktsiinid toimivad või mitte, aga poliitikuid sa ei saa ju karantiini panna selleks, et poliitilist korruptsiooni välja juurida,» rääkis Jõks.

Ta märkis, et võimalikest õiguslikest tagajärgedest Keskerakonnale on huvitavam küsimus see, kuidas olukord mõjutab Eesti poliitikat.

«Ma arvan, et üks küsimus on, millised on õiguslikud tagajärjed, teine küsimus on, millised on poliitilised tagajärjed. Ma arvan, et õiguslikud tagajärjed ei huvita väga paljus mitte kedagi, kas see rahatrahv kokkuvõttes on nii palju või teistsugune. Ja selge on see, et selliste rikkumiste eest ühtegi erakonda Eestis ka ära ei keelata, kuigi põhiseadus näeb ette ka võimaluse keelata erakond, mille tegevus on põhiseadusliku korraga vastuolus. Hoopis huvitavam on, kuidas see mõjutab Eesti poliitikat, veelgi olulisem, kuidas ta mõjutab Eesti poliitilist kultuuri,» rääkis Jõks.

Endine õiguskantsler Indrek Teder tõdes «Esimeses stuudios», et ükski partei ei saa rahaliste toetajateta võimul olla, kuid tähtis on ikkagi see, et toetus oleks seaduslik.

«Alati saab öelda küll, et raha räägib. Ja mitte ükski partei ei saa olla ka võimul ilma selleta, sul peab olema mingi investor. Ja kuidas ta siis maksab, kas see on seaduslik või mitte seaduslik. Väga õige, et institutsioonid sellega tegelevad, et ei ole nii, et osad inimesed ütlevad, et teen, mis tahan, ei ole üldse mingit tegevust, et võin kõiki asju teha. Selles mõttes, elame näeme,» rääkis ta.

Viimase paari nädala poliitilist kultuuri kommenteerides ütles Teder, et talle see ei meeldi. «Ma leian, et asi peab ikkagi toimima viisakalt,» märkis ta.

Tagasi üles