Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni kolm liiget esitasid muudatusettepaneku abielu rahvahääletuse eelnõule, milles küsitakse Eesti kuulumise kohta Venemaa koosseisu. Üks ettepanku esitajatest, Reformierakonna saadik Urmas Kruuse teatas, et võttis ettepaneku tagasi.
Reformierakond võttis Venemaa koosseisu kuulumise parandusettepaneku tagasi (57)
Urmas Kruuse, Ants Laaneots ja Jüri Jaanson esitasid rahvahääletuse otsuse eelnõule muudatusettepaneku: «Kas Eesti Vabariigis oleks parem elada, kui Eesti Vabariik kuuluks Venemaa koosseisu?»
Riigikogu põhiseaduskomisjon jätkab abielu rahvahääletuse muudatusettepanekute arutelu täna.
Reformierakonna esimees Kaja Kallas selgitas, et kõik Reformierakonna saadikud tegid ettepanekuid nii, et neile vastus oleks «ei». «Sest me oleme välja öelnud, et igal juhul teeme «ei» kampaaniat. Kui mõni hääletataks sisse, saaksime endiselt teha «ei» kampaaniat,» teatas Kallas Twitteris.
Muudatusettepanek tõi kaasa valitsuse liikmete pahameele, seda taunisid sotsiaalmeedias nii peaminister Jüri Ratas (Keskerakond), rahandusminister Martin Helme (EKRE), kui ka välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa).
Jüri Ratas
Eesti Vabariigi põhiseadus sätestab oma esimeses paragrahvis, et Eesti on iseseisev ja sõltumatu demokraatlik vabariik, kus kõrgeima riigivõimu kandja on rahvas. Eesti iseseisvus ja sõltumatus on aegumatu ning võõrandamatu.
Eesti Vabariigi peaministrina mõistan jäigalt ja ühemõtteliselt hukka Reformierakonna Riigikogu saadikute Ants Laaneotsa, Urmas Kruuse ja Jüri Jaansoni täiesti vastutustundetu ettepaneku panna rahvahääletusele mõte või küsimus «Kas Eesti Vabariigis oleks parem elada, kui Eesti Vabariik kuuluks Venemaa koosseisu?». (Juhin tähelepanu, et originaaltekstis olid valesti kirjutatud nii Eesti Vabariik kui koosseis.)
Seda kõike peame nägema meie kalli Eesti iseseisvuse taastamise 30. aastapäeva künnisel. See on vale, mõeldamatu ja masendav...
Jagan välisministri seisukohta, et Riigikogu ei saa sellist ettepanekut menetleda.
Minu hinnangul peavad kõik Eesti poliitilised jõud sellise ettepaneku ühemõtteliselt hukka mõistma. Olen kindel, et seda teeb ka Vabariigi President.
Martin Helme
Need on meie tänased riigikogu liikmed Reformierakonnast: Urmas Kruuse, Jüri Jaanson, Ants Laaneots. Ja nad tahavad referendumil rahvalt küsida järgmise küsimuse: Kas Eesti Vabariigis oleks parem elada, kui Eesti Vabariik kuuluks Venemaa koosseisu?
See ei ole nali. Miski sellest, mis praegu riigikogus toimub pole naljakas. See on põhiseadusliku korra vastane avaldus. Eesti põhiseadus ütleb kohe esimeses paragrahvis: Eesti on iseseisev ja sõltumatu demokraatlik vabariik, kus kõrgeima riigivõimu kandja on rahvas. Eesti iseseisvus ja sõltumatus on aegumatu ning võõrandamatu.
Kui meie iseseisvus on aegumatu ja võõrandamatu ei saa isegi mitte küsida, kas peaksime kuuluma Venemaa koosseisu. Küsimus ise ongi juba põhiseaduse vastane, iseseisvuse vastane, Eesti vabariigi vastane. Aga sellise küsimuse reformierakonna opositsionäärid on meile välja pakkunud.
Küllap on nad lähtunud põhimõttest, et läks trumm, mingu ka pulgad. Kõigepealt on jäädud võimust ilma ja see on ajanud nad sõna otseses mõttes hulluks. Nüüd on mindud väärtusküsimuses rahvalt arvamust küsima ja see on ajanud nad hullust veel hullemaks, mistõttu on hakatud käituma parlamendis täiesti pööraselt. Mitte lihtsalt ebaviisakalt või ebasoliidselt, vaid laamendavalt. Kui sa lased juba kõrge kaarega demokraatiale ja parlamentarismile ning takistad kõigi vahenditega seaduslikku seadusandlikku tegevust, asi siis astuda järgmine samm ja lasta kõrge kaarega ka kogu riiklusele, iseseisvusele ja sõltumatusele.
Aga silmi avav peaks kõik see olema küll. Tänane opositsioon on halanud kaks aastat, kuidas praegunne valitsus ja eriti meie erakond määrib kuidagi Eesti euroopalikkust, on sallimatu ja vihaõhutav. Süüdistab meid mingis väärastunud loogikas putinismis. Nüüd aga näitavad nad end kui poliitilist jõudu, kes soovib Eestit viia Venemaa koosseisu. Ja mis puutub räuskamisse ning poliitilisse kultuuritusse, siis see, mida tegid Kaja Kallas, Valdo Randpere, Lauri Läänemets põhiseaduskomisjoni istungitel on just omane Ukraina või Moldova parlamendis toimuvale, igaval Põhjamaal opositsioon sellist käitumist endale ei luba.
Urmas Reinsalu
Pöördun kõigi Riigikogu liikmete poole.
Te olete andnud vande olla ustavad Eesti Vabariigile ja meie põhiseaduslikule korrale.
Põhiseaduse paragrahv 1 sätestab, et Eesti Vabariigi iseseisvus on aegumatu ja võõrandamatu.
Riigikogu menetlusse on kolm Reformierakonna liiget, Laaneots, Kruuse ja Jaanson, esitanud Riigikogu otsuse eelnõu viia Eestis läbi rahvahääletus Eesti Vabariigi kuulumise kohta Venemaa koosseisu.
Selle ettepaneku esitamisega on need Riigikogu liikmed rikkunud Riigikogu liikme ametivannet.
Minu selge veendumuse kohaselt ei saa Riigikogu sisuliselt seda muudatusettepanekut arutada, ilma et seda ka formaalselt menetlevad (ning muuhulgas isegi vastu hääletavad) Riigikogu liikmed ei rikuks oma ametivannet.
Meie riiklus, meie vabariik ei saa lubada endale pretsedenti, et sellise ettepaneku isegi formaalne arutamine oleks mingisuguse formalistliku tõlgenduse järgi põhiseaduspärane.
Kui arulage, mälutu või küüniline oma riigi suhtes saab olla sellist ettepanekut tehes?
Eile kutsusin ettepanekut teinud ja oma ametivannet rikkunud Riigikogu liikmeid oma ettepanekut vaikselt tagasi võtma.
Küsisin täna järgi, seda ei ole paraku juhtunud, olgu siis argusest või ülbusest. See seab Riigikogu väga tõsisesse ja kriitilisse seisu
Jätame kõrvale abielu rahvahääletuse, räägime MEIE VABARIIGIST.
Minu sõnum on selge: SEE ettepanek ei tohi minna Riigikogu komisjonis ega täiskogus hääletusele. See on mõeldamatu. Riigikogul puudub formaalne pädevus SEDA ettepanekut hääletada. Moraalse pädevuse puudumisest pole mõtet rääkidagi
Sellest riikluse jaoks kriitilise pretsedendi loonud küsimusest tuleb välja tulla põhiseaduspärasel moel. Toimunud fakti ei saa teha olematuks, kuid sellele vastuse andmine on meie kätes.
See on meie riik, meie vastutame selle riigi eest. On asju ja tõdesid, millega ei mängita. Mitte KUNAGI.