Koroona tõttu on kehtestatud uued piirangud, mis mõjuvad sageli masendavalt, kuid ometi võib isolatsioon inimesi ka inspireerida. Kuidas mõtestavad erinevad indiviidid isolatsiooni ja eraldatust? Kuidas anda neid mõtteid edasi kunstiliste vahenditega? Mismoodi suhestuvad omavahel fotokunst, eraldatus ja kommunikatsioon?
Isolatsioon inspireeris fotograafe
Projekt «Isolatsioonidialoogid», kus osales 130 fotograafi, üritabki seda uurida. Tegemist on läbi aegade suurima fotograafide ja kunstnike koostööprojektiga Eestis.
Algselt veebipõhine koostöö tõukus kevadisest eriolukorrast, kuid on aktuaalne siiani. Hooandja keskkonnas saab veel viimaseid päevi toetada selle raamatu- ja näituseprojekti valmimist.
«Isolatsioonidialoogide» projekt sai ametlikult alguse kevadel fotomuuseumis projekti algatajate ja vedajate Annika Haasi ja Johanna Rannula fotograafilise kahekõnega; seejärel pandi fotograafid omavahel visuaalsetesse kahekõnedesse. Enamik kunstnikupaare pandi kokku loosi teel: idee oli ühendada karantiinis viibivad fotokunstnikud visuaalses vestluses, mille sisu loovad dialoogis olijad teineteise postitustele fotomuuseumi «Isolatsioonidialoogide» projektilehel.
Kevadel jälgiti seda koostööprojekti fotomuuseumi veebiplatvormil 45 riigist ja vaatamisi tekkis ainuüksi pooleteise kuu jooksul 26 000. Tänaseks on vaatamisi juba ligi 40 000. Lisaks on fotomuuseum «Isolatsioonidialoogidega» nomineeritud Muuseumiroti auhinnale «Kogukonna sõbra» kategoorias. Praeguse plaani järgi saavad kunstnike dialoogid kevadel 2021 raamatuks ja näituseks Jaani seegi hoones keset Tallinna.
«Isolatsioonidialoogid» on inspireeritud ka Alena Shminke ja Mike Rossi näitusest «Dialoogid», mida sel aastal fotomuuseumis näha sai. Kaks kunstnikku, olles ise teineteisest sadu kilomeetreid eemal, alustasid omavahel fotograafilist dialoogi, mis viis ootamatute tulemusteni. Avanes kahe teineteisele täiesti tundmatu inimese sisemaailm, läbielamised ja maailmatunnetus. Nüüd on vaatajal võimalik sellise pildilise suhtluse kaudu avastada Eesti fotograafide karantiinis olemise emotsioone.