Seejuures tabab töökaotus rohkem praegusi madalapalgalisi ning eriti hotellide, restoranide ning kogu turismivaldkonna töötajaid.
Prognoosi kolm stsenaariumit erinevad üksteisest väga palju sisemajanduse kogutoodangu kasvu ennustamisel. Majandusanalüütikud lihtsalt ei oska öelda, milline on pandeemia edasine kulg, kui kiiresti saab abi vaktsiinidest jmt. Tööpuuduse kasv lähemal ajal ja just nimetatud valdkondades on aga enam-vähem kindlalt ennustatav.
Eesti valitsuselt on igati põhjust oodata strateegilise valiku tegemist turismi ja sellest sõltuvate majandusharude suhtes. Kui üldse kellelgi, siis on just valitsusel kõige rohkem informatsiooni selle kohta, millise stsenaariumi peale panustada.
Oletame, et viiruse levik saadakse järgmise aasta esimeses pooles kontrolli alla ning piirangud Eestis ja meie lähimate naabrite juures kaovad. Sel juhul oleks arukas ulatada hotellidele, restoranidele jne abikäsi moel, mis laseks neil kohe kevadel edasi tegutseda, ilma et peaks vahepeal enamikku töötajatest koondama.
Valitsuse praegune käitumine selle majandusvaldkonna suhtes laseb aga arvata, et pigem liigutakse Eesti Panga negatiivse stsenaariumi tuules: pandeemia süveneb, piiranguid karmistatakse ja need kestavad 2021. aasta keskpaigani.
Eesti valitsuselt on igati põhjust oodata strateegilise valiku tegemist turismi ja sellest sõltuvate majandusharude suhtes.
Kui valitsuse enda informeeritud ennustus on, et isegi meie lähemate Euroopa Liidu naabritega ei taastu turism ka kevadel ja suvel, siis võib-olla tõesti käib kogu valdkonna hädapärast üle talve aitamine üle jõu ja on mõttetu. Päästku igaüks end nii, nagu oskab? Just seda tulebki valitsuselt küsida, millise stsenaariumi järgi kujundavad nad praegu oma poliitikat turismimajanduse suhtes.