Alates tänasest kehtib üle kogu Eesti siseveekogude jääle mineku keeld. Keelu eesmärk on säästa inimelusid ja ennetada veeõnnetusi.
Jääle minek on tänasest keelatud (3)
«Eelmiste nädalate miinuskraadid tekitasid siseveekogudele esimese jää ja meelitasid ligi rohkesti uudishimulikke – nii lapsi kui ka täiskasvanuid. Kui eelmise nädala lõpuks oli külm kasvatanud veekogudele kohati juba 10 cm paksuse jääkaane, siis paraku on sel nädalal oodata plusskraade. See tähendab, et niigi õhuke jää muutub väga hapraks ja jääle minek on eluohtlik,» selgitas Päästeameti ennetustöö osakonna ekspert Mikko Virkala.
«Inimesed ei kipu teadvustama riske, mis kaasnevad jääle minekuga. Sageli sattuvad ohtlikesse olukordadesse nii lapsed kui ka täiskasvanud – lapsi meelitab jääle uudishimu ja elevus, täiskasvanuid sageli ahvatlus kalastada,» lisas Virkala ja kutsus lapsevanemaid üles hoidma lastel silma peal ning selgitama neile hapra jääga seonduvaid riske.
Jääaluse vee temperatuur on kõigest paar kraadi üle nulli. Nii külmas vees peab täiskasvanud inimene vastu maksimaalselt kümme minutit, laps kaotab sellise temperatuuriga vees teadvuse veelgi varem.
Meeles tuleb pidada, et ohutus algab igaühest endast ja selle alus on ettevaatlik käitumine. Inimeste suhtes, kes lähevad jääle keelust hoolimata, saab algatada väärteomenetluse.