Keskerakonna, EKRE ja Isamaa valitsusliidu loomisest alates on avalikkuses ikka ja jälle kõlanud imestavaid hääli, miks küll Keskerakond sellise koalitsiooni moodustas ning millal küll sünnib «normaalsem» Keski ja Reformi valitsusliit, kirjutab politoloog Tõnis Saarts.
Tõnis Saarts: alternatiivideta koalitsioon (12)
Paljud vaatavadki praegust olukorda kui seletamatut anomaaliat, kuid seda see pole. Keskerakonnal ja Isamaal ei ole praegusele koalitsioonile tegelikult paremaid alternatiive. Miks? Olupoliitilised kalkulatsioonid ja usaldamatus Reformierakonna vastu on siin põhimärksõnad.
Ometi tundub järjest rohkem, et kaalutlused, mille alusel Jüri Ratas 2019. aasta kevadel EKREga koostööle läks, hakkavad pikemas perspektiivis töötama Keskerakonna vastu. Praeguse võimuliiduga seonduvat analüüsides ei tohiks kunagi unustada tõika, et valimiste võitja oli ikkagi Reformierakond ja Keskerakond moodustas liidu EKREga oma varasemaid valijatele antud lubadusi murdes.
Sellesse sügisesse mahtus tervelt kaks kriitilist olukorda, kus praegune valitsusliit hakkas lagunema. Keskerakonna ja Isamaa juhtfiguuride kannatlikkus EKRE käitumise suhtes jõudis keemistemperatuurini, kuid ometi ei toimunud lähenemist Reformierakonnale. Miks ometi? Et seda mõista, kasutagem vana head kujundit ning pangem end liivakastis mängivate laste rolli, küsides endalt: millist mängukaaslast sina eelistaksid?