Värskelt avaldatud Telia liikuvusanalüüsi andmetel on inimeste liikumisaktiivsus kõigis Eesti maakondades taas vähenemas, kuid võrreldes kevadise viiruseleviku perioodiga on see endiselt üsna kõrge.
Analüüs: inimesed liiguvad palju rohkem kui kevadise viiruslaine ajal (1)
Telia võrdles inimeste liikumisaktiivsust Eestis, Soomes ja Rootsis kahel suuremal koroonaviiruse leviku perioodil ehk selle aasta alguses veebruaris, märtsis ja aprillis ning novembris.
Esimese koroonalaine ajal toimus Eestis võrreldes teiste Soome, Rootsi, Norra ja Taaniga kõige suurem liikuvuse vähenemine. Kohe pärast eriolukorra väljakuulutamist märtsis kahanes liikuvus võrreldes veebruari algusega üle 31 protsendi ning jäi langevasse trendi kuni aprilli eelviimase nädalani. Sarnane muster oli näha ka Soomes.
Kui võrrelda Eesti ja Soome liikuvusaktiivsust koroonaviiruse praeguse laine ajal, on näha, et Eestis jäi liikumisaktiivsus enam-vähem stabiilseks kuni 46. nädalani ehk 9.–15. novembrini, millele järgnes järsem langus 47. nädalal ehk 16.–22. novembril. Soomes leidis aga liikuvuse aeglustamine aset juba neli nädalat varem ehk alates oktoobri keskpaigast.
Samuti näitavad andmed, et novembri viimasel reedel toimunud musta reede müügikampaaniad ei suutnud Eesti elanike liikumisaktiivsust uuesti kasvule vedada. Seevastu Taanis just niimoodi juhtus.
Novembri kahel viimasel ja detsembri esimesel nädalal toimus Eesti inimeste liikumisaktiivsuses juba suurem kahanemine ning võrreldes veebruariga liikusid inimesed nii 46., 47. kui 48. nädalal 10–14 protsendi võrra vähem.
Kui omavahel võrrelda detsembri esimest nädalat ja novembri viimast nädalat, on kõigis Eesti maakondades peale Hiiumaa inimeste liikuvusaktiivsus vähenenud. Kõige enam vähenes liikumine Saaremaal ja Ida-Virumaal viie protsendiga, veidi kasvas liikumisaktiivsus Hiiumaal kahe protsendiga.
«Eesti inimeste liikumismustrite üldpildi põhjal saab öelda, et ka ilma otseste reisipiiranguteta eelistavad inimesed jääda viimasel ajal rohkem koju või oma kodukoha ümbrusesse, kuid numbrid ei ole võrreldavad viiruse esimese lainega,» ütles Telia Eesti liikuvusandmete valdkonna juht Kertu Kuusik.
Telia liikuvusanalüüsi koostamisel on kasutatud Telia Crowd Insights platvormi, mis võimaldab analüüsida mobiilivõrgu anonüümsete koondandmete põhjal üldisi grupeeritud liikumismustreid, samuti liikumisharjumuste muutust. Ühegi konkreetse inimese asukoht ega liikumismustrid pole seejuures nähtavad ega ka tuvastatavad, kuna kasutatud on üksnes anonümiseeritud ja grupeeritud koondandmeid ning tagatud on lahenduse vastavus isikuandmete kaitset käsitlevates seadustes toodud nõuetele.