Näeme muuhulgas, et alusuuringutele kulutatud aeg ja vaev tasub end kriitilistel hetkedel ära. Kusjuures õige tööriist võib vahel leiduda sellistegi hulgast, mida varem peeti kasutuks. Häda ajab härja kaevu, aga inimesed tehnoloogiaid arendama.
Mõlemad praeguseks lõpusirgele jõudnud vaktsiiniarendajad kasutavad uuenduslikku tehnoloogiat, millest võib saada murranguline kaitse mitte üksnes praegu inimkonda painava SARS-CoV-2, vaid ka teiste, nii juba tuntud kui ka tulevikus inimesi kimbutama tulevate viiruste vastu.
Infot transportiva mRNA kasutamine vaktsineerimiseks erineb põhimõtteliselt traditsioonilistest vaktsiinidest ning sellel on mitmeid eeliseid. Üks ilmekamaid erinevusi on arendustöö ja tootmise kiirus. Tõsi, ka mRNA vaktsiinid alles ootavad rohelist tuld asutustelt Atlandi ookeani mõlemal kaldal – nii USAs kui Euroopa Liidus (Suurbritannia on ühe vaktsiinidest juba oma turule lubanud). Praegu on põhjust arvata, et load saadakse juba selle kuu lõpuks. Kusjuures mRNA tehnoloogia pole ainus uuenduslik vaktsiinitehnoloogia, milleni mööduva aasta jooksul on jõutud.
Muidugi on selle aasta jooksul vaktsiiniotsingutele antud üüratuid rahasummasid, ent rahahunnik ise ei tee vaktsiini, vaid paneb tööle inimesed ja nende teadmised.
Muidugi on selle aasta jooksul vaktsiiniotsingutele antud üüratuid rahasummasid, ent rahahunnik ise ei tee vaktsiini, vaid paneb tööle inimesed ja nende teadmised. Kui aastakümnetega loodud alusteadmisi ja nendes orienteeruvaid tippteadlasi poleks, võiksime mägede viisi kulda kokku kanda, ent tulemuseks oleks ikka vaid kuhi kollakat metalli, mitte toimiv tehnoloogia. Raha andmise põhjus on aga ilmselge. Iga pandeemia-päev põhjustab hiiglaslikku majanduslikku kahju, mille kõrval on vaktsiinide arendamiseks kulutatud summad üpris tillukesed.