Läks hästi, et rahvusriigi kaardi mängimiseks sattus 1918. aastal Baltimaadele ootamatult hea käsi. Ent seegi, et niisugune kaart üldse lauale löödi, polnud kuidagi möödapääsmatu. Et «700-aastane orjaöö», millest Balti rahvad 19. sajandil ärkasid, kujutab endast suuresti 19. sajandi müüdiloomet, on nüüdseks üsnagi tuntud käibetõde. A&B meenutavad, et ka 19. sajandil, kui Baltimaade rahvuslikud liikumised sündisid, läks veel üksjagu aega, enne kui eestlaste või lätlaste kui kultuurrahvaste küsimusest sai riikliku iseseisvuse küsimus. Kui ruumimõistena võeti «Latvija» kasutusele 1837. aastal, siis poliitilise visiooni tähenduse omandas see alles 1880. aastateks.
19. sajandil tundusid siinse regiooni põhiprobleemid keerlevat hoopis baltisakslaste ja venelaste administratiivse jagelemise ümber (millega kaasnes mõistagi mõõduvõtmine tsiviliseerituse astmes, nagu härrasrahvastele kombeks). Teisalt põhjustas pingeid üsna hilja Vene impeeriumi, ent eriti tugevalt just Baltimaadesse jõudnud tööstusrevolutsioon, mis tõi endaga kaasa tugevate töölisliikumiste ja sotsialistlike mõtteviiside leviku. Kultuurrahvuse loomisel võtsid siinsed põlisrahvad valdavalt eeskuju Saksa romantilisest rahvuslusest ning liikumiste juhid – Johann Voldemar Jannsenist Atis Kronvaldsini – pidasid enesestmõistetavaks, et igasugune areng saab toimuda koostöös kohaliku eliidiga, olgu selleks siis baltisaksa aadelkond või keisririigi ametnikkond. Nagu ikka, Leedu aladel olid lood veel hoopis keerulisemad.
Läks aga nii, et keiser Aleksander III moderniseerimiskava (meil tuntud kui «venestamine») suurendas siinsete põlisrahvaste pingeid keisrivõimuga, 1905. aasta revolutsioon jällegi Baltisaksa vähemusega, mistõttu etniline omariiklus hakkas sotsialismi kõrval tunduma aina apetiitsema ideena. See kõik ei pidanud nii minema – aga läks. Sündmused, kulla mees, sündmused olid need, mis tegid suhteliselt lühikese aja jooksul utoopiana tundunud rahvusriigi ideest millegi, mis 1918. aasta kevadel tundus paratamatusena. See on oluline tähelepanek ka praegu, ajal, mil ühed poliitilised jõud kinnitavad oma nägemuse õigsust leiutatud traditsioonidele tuginedes ja teised jälgivad endale meelepärase maailmakorra ootamatult hapraks osutumist.