Tänavu sügisel vaktsineeriti apteekides gripi vastu ligi 14 000 inimest, kellest kolmandik kuulus riskirühma.
Apteekides vaktsineeris ennast gripi vastu ligi 14 000 inimest
Eesti Proviisorapteekide Liidu (EPAL) juhi, proviisor Ly Rootslase hinnangul teeb rõõmu, et riskirühm moodustas suure osa apteekides vaktsineeritutest. «Kolmandik sel sügisel apteegis vaktsineeritud inimestest olid vanemad kui 65 aastat. Just seda riskirühma soovitab eeskätt gripi vastu vaktsineerida ka Maailma Terviseorganisatsioon,» selgitas Rootslane. Mõnes Eesti piirkonnas moodustas riskirühm isegi suurema osakaalu. Näiteks Saaremaal oli apteegis vaktsineeritutest lausa 40 protsenti vanemad kui 65-aastased
EPALi juht avaldas lootust, et järgmistel aastatel jagub vaktsiini kõigile soovijatele ja selle tulemusena saab apteekides vaktsineeritud veel rohkem inimesi. «Oleme kolme aasta jooksul saanud kinnitust, et inimestel on väga suur huvi apteegis vaktsineerimise vastu,» rääkis ta.
Seetõttu loodab Rootslane, et järgmisel hooajal planeerivad kõik tervishoiu osalised vaktsiini koguseid paremini ette ja vaktsiini jagub piisavalt kõigile soovijatele. «Kindlasti on abiks, kui edastada võimalikult vara ehk juba talve hakul vaktsiini koguste prognoosid,» tõdes Ly Rootslane.
Eesti suurim proviisorapteeke koondav ühendus on seisukohal, et kui vastava väljaõppe saanud apteekritele antakse vaktsineerimisõigus, tagab see vaktsineerimisteenuse laialdasema kättesaadavuse. Hetkel Eestis kehtivate regulatsioonide kohaselt on vaktsineerimisõigus vaid tervishoiuteenuse osutajatel, mitte aga apteekritel. Seetõttu vaktsineerisid apteekides vastava väljaõppe saanud meditsiiniõed.
Selle aasta sügisel Turu-uuringute ASi tehtud uuringust selgus, et kui apteeker on saanud vastava väljaõppe, usaldaks teda vaktsineerijana 84 protsenti Eesti elanikest, kes toetavad vaktsineerimist. Samuti järeldus uuringust, et 52 protsenti vastajatest teeks koroonavaktsiini apteegis.
Euroopa riikides on levinud praktika, et apteekrid vaktsineerivad. Täna teevad seda apteekrid näiteks Taanis, Norras, Iirimaal, Portugalis, Ühendkuningriigis ja veel mitmes teises riigis.
Apteegis vaktsineerimise puhul hindavad inimesed enim kättesaadavust ja mugavust. Apteegid asuvad kergesti ligipääsetavates asukohtades ja on pika lahtiolekuajaga ning avatud ka nädalavahetustel, mis toob vaktsineerimise inimestele oluliselt lähemale.
Tänavu sai gripi vastu vaktsineerida kolmekümnes apteegis ja kokku kaheksas linnas üle Eesti.