Eesti tutvustab täna virtuaalüritusel välispartneritele oma Arktika Nõukogu vaatlejaliikme taotlust.
VIDEO ⟩ Eesti tutvustab välispartneritele oma Arktika Nõukogu vaatlejaliikme taotlust
Täna korraldab Eesti virtuaalürituse, et tutvustada välispartneritele lähemalt oma Arktika Nõukogu vaatlejaliikmeks kandideerimise taotlust ning viise, kuidas Eesti teadlaste oskusteave kliima- ja digivaldkonnas saab toetada Arktikat kliimamuutustega toimetulekul.
Kell 16 algaval virtuaalüritusel «Arktika Nõukogu vaatlejariigi kandidaat Eesti: tarkade lahenduste edendamine» räägivad president Kersti Kaljulaid, välisminister Urmas Reinsalu ja valdkonna spetsialistid sellest, miks Arktika kestliku arengu tagamine pole vaid Arktika riikide, vaid ka nende naabrite ülesanne. Virtuaalüritus on inglise keeles.
«Arktikas toimuv mõjutab otseselt kogu põhjapoolset regiooni ja tegelikult kogu maailma,» sõnas välisminister Urmas Reinsalu. «Arktika Nõukogu vaatlejaliikmena saaksid Eesti teadlased ja ettevõtted ühest küljest pakkuda oma oskusi leidlike ja jätkusuutlike lahenduste leidmiseks Arktika piirkonnas ning teisest küljest tooks sellise mastaabiga projekt suurepärast oskusteavet ka Eestisse tagasi.»
Minister Reinsalu sõnul saab Eesti tänu oma kogemustele ja teadmistele digitaliseerimise vallas aidata ka polaarkogukondadel kasutusele võtta tõhusad digilahendused. «Näiteks digitaliseeritud terviseinfosüsteemid teeks meditsiiniteenused kättesaadavaks ka puuduliku taristuga piirkondades,» ütles Reinsalu. «Taolised lahendused aitavad omakorda elavdada kohalikku majandust ja ettevõtlust.»
PROGRAMM
16.00 Avasõnad: Kersti Kaljulaid, Eesti Vabariigi president
16.10 Sõnavõtt: Marc Lanteigne, politoloogia professor, Norra Arktika Ülikool UiT
16.20 Arutelu «Smart transformation: from Arctic to e-Arctic»
Osalejad:
Urmas Reinsalu, Eesti Vabariigi välisminister
Maarja Kruusmaa, teadusprorektor, TalTech
Aimar Ventsel, etnoloogia vanemteadur, Tartu Ülikool
Mari Hunt, arhitekt b210 büroos, õppejõud Eesti Kunstiakadeemias, Eesti Polaarklubi liige
Moderaator:
Kristi Raik, Eesti Välispoliitika Instituudi direktor
17.50 Lõppsõnad