Pärandniidud – liigirikkad Eesti savannid
Pärandkoosluste hooldamise toetamisel on oluline ka sotsiaalmajanduslik mõõde. Aastate jooksul on toetust saanud tuhatkond ettevõtjat – valdavalt kohalikud inimesed. Üks paljudest toetust saanud põllumeestest on Viljandimaal Tännassilma jõe luhal tegutsev Kärma talu peremees Andero Tank.
Kärma talu on Andero suguvõsa käes olnud Põhjasõjast saati ning mehe sõnul karjatati veel 60–70 aastat tagasi Tännassilma jõe luhtadel loomi ning talupered käisid kaugemal jõeluhtadel heina tegemas.
Pärandkoosluste hooldamise juurde jõudis Andero Tank pooleldi olude sunnil, sest kui ta hakkas talu taastama, olid ümbruskonna põllud juba teise põllumeeste kasutuses. Et Andero kasvatas lambaid ja pidas mesilasi, siis tuligi tal mõte taastada vanad luhaniidud, kus selleks ajaks kasvas tihe pajuvõsa.
Kärma talus on kolme aastaga taastatud 40 hektarit endisi luhaheinamaid ja plaanide kohaselt peaks taastatud koosluste pindala ulatuma järgmiseks aastaks 50 hektarini.
Praegustest maadest kolmandik kuulub Kärma talule, ülejäänu on Andero Tank rentinud RMK-lt. Ta on eemaldanud kinnistult võsa, kulud on talle osalt kompenseerinud Keskkonnaamet loodushoiutoetusena. Põhilised töötegijad Kärma talu väljadel on aga Šoti mägiveised, kes pole küll suuremad lihaloomad, kuid on suurepärased luhaniitude eest hoolitsejad.
«Kui kõik Excelisse panna, siis see just väga hea äri pole, sest juba heinapress maksab sama palju kui Porsche,» muigas Andero Tank. «Tänu pindalatoetustele saab küll kulud kaetud, aga mingit kasumit sellest ettevõtmisest ei tule – tegemist on pigem koduümbruse korrastamise projektiga.»
Peremehe sõnul on õnneks olemas Ühtekuuluvusfondi toetused. Toetusraha ei võimalda küll temasugusel väikesel hooldajal tehnikat osta, kuid selle eest on soetatud veiseid ja neile mõeldud kogumisaedu ning rajatud elektrikarjuseid.
Andero Tanki töö on läinud asja ette, sest kui talu luhaniitudel tehti pärast taastamistöid vahekokkuvõtet, selgus, et taimekooslus on juba mõne aastaga hüppeliselt suurenenud ja juurde on tulnud isegi III kategooria kaitsealuseid liike.
Info
Poollooduslike koosluste taastamiseks on võimalik toetust taotleda Ühtekuuluvusfondist. Info on leitav SA KIKi kodulehelt: https://kik.ee/et/toetatav-tegevus/kaitsealuste-liikide-ja-elupaikade-sailitamine-ning-taastamine.