Maria Arusoo: Oled juba pikalt töötanud Eesti suurimas kunstimuuseumis, mis sind kuraatorina huvitab ja millised su argipäevad välja näevad?
Suure institutsiooni kuraatorina jõuab aastate jooksul käsitleda väga palju huvitavaid teemasid. Üks mu põhilisi fookusi on maailma nägemine läbi tehnoloogilise filtri ehk inimtekkeliste tegurite mõju nii keskkonnale, inimesele endale kui ka visuaalkultuurile – uut sorti pildikeeled ja nende haardeulatus.
Kaasaegse kunsti kuraatori töö ongi mingisuguse ajakohase tendentsi sõnastamine kunstnike loomingu kaudu. See amet on aga mitmekülgne ja paljude vastutusaladega. Rutiini ei ole ja päevad pole vennad. Väga eriline on alati see aeg, kui näitust installeeritakse: see on pika protsessi lõppfaas, kus sisuliselt midagi enam muuta ei saa, aga silme all hakkab kuju võtma see, mis on varem eksisteerinud ainult sinu peas.
Kui näitus on avatud, hakkab kohe järgmise ettevalmistus – see on pidev ring. Näitust ette valmistades veedan mõnikord päevi kunstnike stuudiotes või istun vaikselt kabinetis ja teen uurimistööd. Uurimistöö on mind viinud ka komandeeringutesse Tõstamaast Tokyoni ja väga erinevate inimeste ning institutsioonide juurde. Argipäeva elementaarne osa on ka erialameedia tarbimine ja näitustel käimine, teiste kuraatoritega kontaktis olemine ning nende teemade kohta lugemine, mis laiemalt huvi pakuvad.
Arusoo: Vastutad Kumus kaasaegse kunsti suuna eest. Kuidas luua paljudele sobivat, kuid samas mitmekülgset programmi, mis kõnetaks nii eriala eksperte kui ka kunstihuvilisi laiemalt?