Koalitsioonierakonnad annavad täna riigikogule eelnõu, mille kohaselt korraldatakse järgmisel kevadel Eestis rahvahääletus abielu mõiste küsimuse üle.
FOTOD ⟩ Valitsusliit esitas riigikogule abielu mõiste rahvahääletuse eelnõu (13)
Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna, Keskerakonna ja Isamaa koostatud eelnõu kohaselt toimub rahvahääletus 2021. aasta 18. aprillil ning hääletamissedelile kantakse küsimus «Kas abielu peab Eestis jääma mehe ja naise vaheliseks liiduks?».
Eelnõu üleandja, EKRE fraktsiooni esimehe Siim Pohlaku sõnul on rahvahääletuse eesmärk demokraatlikult lahendada ühiskondlik patiseis püsiväärtuste hoidjate ja lammutajate vahel.
«Abielureferendumil saab rahvas anda juriidilise jõuga vastuse küsimusele, kas meie riik peaks kaasa minema üha häälekamate nõudmistega anda homodele abielu- ja lapsendamisõigus või soovitakse näha abielu üksnes mehe ja naise vahelise liiduna – nii, nagu see on lääne tsivilisatsioonis alati olnud,» ütles Pohlak.
Pohlak leiab, et Eestis on huvigruppe ja erakondi, kes ei pea rahva arvamusega arvestamist selles küsimuses oluliseks. «Poliitikud ja erakonnad ei tohi nii põhimõttelistes väärtusküsimustes kodanike arvamust eirata,» põhjendas Pohlak. «Rahvahääletus annab rahva arvamusele juriidilise jõu, millega poliitikud ja riigiametnikud peavad arvestama.»
Pohlak osutab, et rahvahääletus ei võta üheltki ühiskonnagrupilt ühtegi õigust ära. «Referendumi eesmärk on fikseerida kodanike kui kõrgeima põhiseadusliku võimu seisukoht küsimuses, milliseid sotsiaalseid suhteid peaks riik pidama seaduse tasandil kaitsmis- ja toetamisväärseks,» selgitas ta.
Pohlaku sõnul on abielureferendum märgilise tähendusega poliitiline sündmus. «Tegu on esimese rahvahääletusega viimase 17 aasta jooksul. Selle õnnestumine näitab, kas Eesti on demokraatlik ühiskond ja kas meie rahval kui kõrgeimal võimukandjal on soov rääkida kaasa ühiskonna alusväärtuste ja oma tuleviku kujundamises.»