Päevatoimetaja:
Liisa Ehamaa

Taas saab oma romusõidukid lasta tasuta ära viia

Copy
Romusõidukitest on võimalik ringlusse võtta rehve, õlifiltreid, akusid ja metalle.
Romusõidukitest on võimalik ringlusse võtta rehve, õlifiltreid, akusid ja metalle. Foto: Arvo Meeks

Kolmapäevast kahe nädala jooksul saab oma vana romusõiduki tasuta ära anda, 2. detsembrini kestvat romuringi veab keskkonnaministeerium, sõidukeid viivad tasuta ära autolammutuste liit, Kuusakoski AS ja BLRT Refonda.

«Tänavune romuring on järjekorras kolmas ning eelmise aasta numbrid näitasid, et üha rohkem eestimaalasi kasutab seda head võimalust anda oma kasutult vedelenud ja romuks muutunud sõiduk vaid kõne peale ära. Tollega teeme Eestimaa keskkonnaohtlikest romudest puhtamaks, andes ühtlasi neile uue elu,» ütles keskkonnaministeerium asekantsler Kaupo Heinma.

Romusõidukite varuosad saab suunata korduvkasutusse või võtta ringlusse. Romusõidukitest on võimalik ringlusse võtta rehve, õlifiltreid, akusid ja metalle. Plastosad ja vedelikud aga suunatakse energiakasutusse.

«Romusõidukid põhjustavad negatiivset keskkonnamõju, võtavad ruumi ning hõivavad ära ka niigi napid parkimiskohad. Illegaalses jäätmekäitluskohas toimub jäätmete käitlemine keskkonnanõudeid eirates, mis on reaalne oht keskkonnale. Nii satub ohtu näiteks põhjavesi, aga ka meie üldine ohutus - tulekahjud jms,» lisas Heinma.

Umbes 6-12 liitrit vedelikke eemaldatakse kasutuselt kõrvaldatud sõidukist tolle käitlemise ajal. Maha kallatud või põletatud mootoriõli võib põhjustada nii keskkonnaohtu kui ka ohtu inimese tervisele.

Sõidukiomanike teadmatuse tõttu jäetakse sõiduk lagunema, lammutatakse ise või müüakse ebaseaduslikule lammutajale. Viimane aga ei väljasta sõiduki omanikule lammutustõendit ega registreeri end sõiduki uue omanikuna liiklusregistis. Kui omanik jääb liiklusregistris muutmata, siis säilib ka vastutus. Sõiduki müüjal on õigus ise maanteeametit teavitada sõiduki võõrandamisest, kui ostja seda teinud ei ole. Sõiduki võõrandamisest teatamine aitab vältida erinevaid probleeme ja vaidlusi näiteks juhul, kui sõiduki uus omanik ei ole täitnud seadusest tulenevat kohustust sõiduk viie tööpäeva jooksul enda nimele vormistada. Romusõiduki omaalgatuslik lammutamine või üleandmine käitlemiseks isikule, kes ei oma vastavat luba on seadusega keelatud. 

Liiklusregistris on jätkuvalt väga suur arv mootorsõidukeid, mis on üle 10 aasta vanad, kuid ei ole käinud aastaid tehnoülevaatusel ega oma liikluskindlustust. Kasutuselt kõrvaldatud sõiduk kustutatakse registrist lammutustõendi alusel, mille väljastab keskkonnaluba omav töötlemiskoda. On oluline, et omanikule vormistatakse üleandmiseakt ning käitluskoht esitab elektroonse lammutustõendi Maanteeameti Liiklusregistristile. Tolle lammutustõendi alusel kustutatakse romusõiduk andmebaasist. Omanikul on õigus nõuda lammutustõendit. BLRT Refonda, Eesti Autolammutuste Liit ja Kuusakoski väljastavad romusõiduki kohta lammutustõendi.

«Õnneks muutuvad inimesed järjest teadlikumaks, et kasutuselt kõrvaldatud sõiduk tuleb viia ametlikku lammutuskotta, kus ta võetakse liiklusregistrist tõendi alusel ka maha,» selgitas Heinma.

2017. aastal kustutati lammutustõendi alusel 16 263 sõidukit, 2016. aastal oli see number 11 184.

Romukampaania raames koguti 2018. aastal 250 romusõidukit ning 2019. aastal kokku 430 sõidukit.

Tagasi üles