- Poliitikute käredad sõnavõtud lõhestavad
- Kui liidavad, siis ühise vaenlase vastu
- Niipea neist sõnavõttudest ei pääse
Poliitikute sõnad ei jää pelgalt sõnadeks, nad näitavad suunda nii sotsiaalmeedias kui ka inimeste igapäevases suhtluses, tõid esile Postimehega suhelnud eksperdid.
Lisaks skandaalidele ja ministrite tagasiastumisele ajendavad poliitikute sõnad ka tegudele. «Kasvõi nii, et tekitavad kui mitte muud, siis vastureaktsiooni,» ütles Tartu Ülikooli etnoloogia vanemteadur Aimar Ventsel. «Seda juhtub igal pool, pole Eesti siin mingi erand.»
Ventsel meenutas endise peaministri Andrus Ansipi võltsimisvastase kaubanduslepingu ehk ACTA-vastastele mõeldud repliiki 2012. aastal, milles sai ajend fooliummütse kandvate inimeste demonstratsioonile Vabaduse väljakul. Värskeim näide on aga saja sefiiritordi kinkimine peaminister Jüri Ratasele ajendatuna tema enda eeskujust, kui ta pärast hiljutist valitsuskriisi saatis võimupartneritele raske töönädala eest tordi.
Kui tugev mõju on poliitikute reljeefsel sõnakasutusel Eesti ühiskonnale ja poliitikaalasele kommunikatsioonile laiemalt, me veel ei tea, sest pole vastavad laiemad uuringuid, nentis poliitikateadlane Tõnis Saarts (TLÜ). «Kindlasti annab see signaali ka ühiskonnale, et millised kõnelemisviisid ja sõnakasutus on aktsepteeritavad,» märkis Saarts.
Lõhestab, aga ka liidab
*Omaette rubriigi moodustavad pikaks ajaks folkloori läinud sõnavõtud. Näiteks president Lennart Meri 1993. aasta poliitkeerises öeldu «Eestile on kombeks üks president korraga», samuti võib rahva mällu jääda Martin Helme 2013. aastal öeldu «Kui on must, siis näita ust», tõi esile politoloog Rein Toomla (Tartu Ülikool).
Toomla hinnangul mõjutavad poliitikute sõnad inimesi, enamasti aga lühikest aega. «Palju neid ikka on, kes mäletavad, keda nimetas Mart Helme ajusurnud seltskonnaks või kellele ütles Jürgen Ligi «ära kaaguta» või kellel soovitas endine Tallinna abilinnapea (2001) Priit Vilba kasutada vibraatorit,» näitlikustas ta.