Kurnavaim töö oli MRP salaprotokollide avalikustamise ühingu bülletääni ümberlöömine, mis oli ema meenutuse järgi oma kümme lehekülge ja mis läks kopeeri abil korraga viiele lehele. Ema trükkis teksti ümber neli korda ja nii sai meie külakesse salaprotokollide olemasolust pajatavaid lehti paarkümmend.
Selle kirjutusmasina taga näppudele valu andes said raamatuks ka minu vanavanaisa Mardi Siberi-aastate meenutused ja vanaisa Mauri mälestused. Vanatädi Viivi trükkis oma eluseigad ise raamatulehekülgedeks. Neid kogunes kaks köidet. Nii on meil eelmise põlvkonna meenutusi riiulis nelja tubli raamatu jagu. Olen neid koolilapsena ja noorukina korduvalt sirvinud. Paelunud on mind eluolu detailid. Kuidas Siberis elati, mida rasketel aegadel lauale anti. See, kuidas inimesed end tundsid, ei ole minuni jõudnud. Ehk ei ole seda otsesõnu kirjaski.
Läinud nädalavahetusel jõudsin taipamiseni, et ma hakkan vist aru saama, kuidas mu vanemad-vanavanemad end tundsid. Et mis tunne on elada võimu all, mis juhib su isamaad sulle vastuvõetamatus suunas. Kus võimupositsioonidel on inimesed, kellega sa ei evi ühiseid väärtusi. See on raskuse tunne. Füüsiliselt tajutav pigistus kohas, kus inimesel on süda.
Olen aeg-ajalt kohanud inimesi, kes ütlevad, et ei taha enam teada, mis Eesti poliitikas toimub. Nad lülitavad end välja, loodavad, et mõni lähedane-tuttav ikka ütleb, kui eriolukord välja kuulutatakse. Osalt mõtlen, et võiks ju ka. Teisalt ei saa mina nii.