Päevatoimetaja:
Meinhard Pulk
Saada vihje

ERRi nõukogu juht soovib ETV saatejuhte sodomiitideks nimetanud Reitelmanni lahkumist (78)

Copy
Urmas Reitelmann.
Urmas Reitelmann. Foto: Tairo Lutter

Rahvusringhäälingu nõukogu esimees Rein Veidemann teeb Konservatiivsele Rahvaerakonnale ettepaneku vahetada nõukogus välja Urmas Reitelmann, kes nimetas sotsiaalmeedias ETV saate «Ringvaade» saatejuhte sodomiitideks ehk loomapilastajateks.

Veidemanni sõnul ei sobi ETV töötajate kohta solvavaid sõnu kasutanud Reitelmann ERRi nõukogusse.

«Vähe sellest, et ta on ERRi nõukogu liige, ta on ka EKRE volikogu esimees. Siin on mõeldav, et kas selline vihakõne ja sildistamised iseloomustavad seda parteid tervikuna. Alles eile nad kirjutasid alla paberile, millega lubasid loobuda igasugusest vihakõnest,» ütles ERRi nõukogu juht.

Veidemann märkis, et Reitelmann kirjutas solvava teksti küll oma isiklikule Facebooki kontole ja praegu on postitus eemaldatud, kuid see ei muuda asja olemust. «Sellise tasemega, sellise retoorikaga, selliust hoiakutega on võimatu leppida,» ütles ta.

Veidemann nentis, et tema ise ei saa nõukogu esimehena Reitelmanni korralekutsumiseks eriti midagi teha, kuna ta on poliitiline liige ERRi nõukogus ja riigikogu otsusega kohale pandud.

«Muidugi on mul võimalus pöördida EKRE esimehe poole ja seda kavatsen ma ka teha. Kavatsen pöörduda EKRE esimehe poole , et tema ja juhtkond tõsiselt kaaluks, kas sellise suuvärgiga isik on sobilik olema rahvusringhäälingu nõukogu liige. Nõukogu on 650 töötajaga ERRi kõrgeim organ,» rääkis Veidemann.

Samas tõdes ta, et Reitelmann on ise EKRE volikogu esimees ehk erakonna esimehe parem käsi. «Ma kujutan juba ette, mis minu pöördumisele järgneb. Hakatakse rääkima, et et sõna on vaba ja hakkab pihta jälle seesama tuuritamine, mis on kogu aeg käinud,» ütles Veidemann.

EKRE volikogu esimees, riigikogu liige ja ERRi nõukogu liige Urmas Reitelmann tegi ETV saatejuhte solvava postituse eile õhtul, kuid eemaldas postituse täna hommikul.

Urmas Reitelmanni postitus, mille ta on praeguseks eemaldanud.
Urmas Reitelmanni postitus, mille ta on praeguseks eemaldanud. Foto: Ekraanitõmmis

«Kahe sodomiidi juhitud Ringvaade nõretas raevust ja pettumusest valitsuse püsimajäämise pärast, mida vürtsitati ohjeldamatu homopropagandaga. Keemiliselt puhas ringhäälinguseaduse räme rikkumine, Edasi andsid AK-s endast parima sm. Tralla ja KGB koputaja Kristjan, tuntud ka Toomas Sildami nime all. Ei ole raske ette kujutada, millist soppa hakkab lendama referendumi eel. Mõned poliitkomissarid ei ole ikka veel aru saanud, et Eestil on uus, enam-vähem rahvuslik valitsus. Katsuge ära harjuda,» kirjutas Reitelmann.

Helme: me peame püüdma vältida sellist templite otsaette löömist

EKRE esimees Martin Helme ütles rahvusringhäälingule, et ta ei pea seda postitust viha õhutavaks.

Ajakirjaniku täpsustavale küsimusele, kas see oli solvav, vastas Helme, et see sõltub vaatenurgast. «Ma kujutan ette, et need, kelle kohta seda öeldi, tundsid ennast halvasti, puudutatuna. See on suhteliselt tõenäoline, et nii on,» ütles ta.

Küsimusele, kas taoline väljenduslaad on vastuolus valitsusliidu paar tundi varem alla kirjutatud ühisavalduse sisuga, vastas Helme: «Me peaks püüdma vältida jah sellist inimestele templite otsa ette löömist. See on tõsi.»

Valitsuserakonnad lubasid eile solvavast retoorikast hoiduda

Reitelmann tegi oma postituse vaid mõned tunnid pärast seda, kui valitsuserakondade juhid allkirjastasid ühisavalduse, lubades solvavast retoorikast edaspidi hoiduda.

Valitsuserakonnad jõudsid eile kokkuleppele, et jätkavas pärast siseminister Mart Helme (EKRE) Deutsche Wellele antud intervjuust põhjustatud kriisi koalitsiooniga. Erakonnad leppisid kokku, et abieluteemaline rahvahääletus ei toimu mitte kohalike omavalitsuste volikogude valimistega samal päeval, vaid kevadel.

Erakonnajuhid kirjutasid eile alla ühisavaldusele, milles kinnitasid, et on ühemõtteliselt viha õhutamise vastu ja lubasid vältida solvavat ja ähvardavat retoorikat.

Eesti Keskerakonna, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ning Isamaa Erakonna esimehe ühisavaldus

Eesti Vabariigi põhiseaduse paragrahv 12 sätestab, et kedagi ei tohi diskrimineerida rahvuse, rassi, nahavärvuse, soo, keele, päritolu, usutunnistuse, poliitiliste või muude veendumuste, samuti varalise ja sotsiaalse seisundi või muude asjaolude tõttu. 

Eesti Vabariigi põhiseaduse paragrahvi 45 kohaselt on igaühel õigus vabalt levitada ideid, arvamusi, veendumusi ja muud informatsiooni sõnas, trükis, pildis või muul viisil. See õigus lõpeb seal, kus algavad teiste inimeste õigused ja vabadused, nende tervis, au ning hea nimi.

Meie riigi alusväärtused on ühisosa otsimises, inimväärikuses ja isikuvabadustes ning meie kohustus on suhtuda austusega kõigisse Eestimaa elanikesse.

Vastavalt Eesti Vabariigi põhiseadusele, Eesti inimeste ja riigi jaoks olulistele väärtustele ning kolme erakonna sõlmitud koalitsioonilepingule peame arendama demokraatlikku õigusriiki, kus ühiskonnas on tagatud inimõigused, sõnavabadus ja isikuvabadused; kus austatakse kõiki Eestimaal elavaid inimesi, nende vaateid ja arvamusi ning kus igaühel on võimalus ennast teostada.

Samadest põhimõtetest lähtume riigielu küsimusena rahvahääletuse läbiviimisel abielu mõiste üle. Rahvahääletust saab läbi viia ainult ühisosa otsivalt, rahumeelselt ning provotseerimata ühtegi ühiskonnagruppi. Me ei luba ühegi inimese väärikust alandada ega kedagi rünnata. Valitsuskoalitsioon seisab ühemõtteliselt viha õhutamise vastu. Soovime kampaaniat läbi viia keskendudes sisulistele argumentidele ja maailmavaatelistele tõekspidamistele, vältides solvavat ning ähvardavat retoorikat ja käitumist. Austades erinevaid arvamusi, kutsume üles nii opositsiooni kui koalitsiooni poliitikuid, meediat ja erinevaid huvigruppe tunnetama oma vastutust ning pidama väitlusi väärikalt.

Rahvahääletus riigielu küsimusena abielu mõiste üle on plaanis läbi viia 2021. aasta kevadel lähtudes ühisavalduses välja toodud põhimõtetest ning kooskõlas Eesti Vabariigis kehtivate seaduste ja põhiseaduslike väärtustega. 

Avaldusele on alla kirjutanud Keskerakonna esimees Jüri Ratas, Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Martin Helme ja Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder.

Tagasi üles