„Masinatega ma sina peal ei ole, aga hobustega saan hakkama,” sõnas Viljandimaal tegutsev väiketalunik ja kultuuriakadeemia õppejõud Priit-Kalev Parts. Just sellepärast polegi tal majapidamises traktorit, vaid kõik traktoritööd saavad tehtud kahe Eesti tõugu hobusega.
Hobune teeb väiketalus paljud tööd ära
Kui vähem kui sada aastat tagasi oli tööhobuse olemasolu maamajapidamises vältimatu, siis tänapäeval on Eestis talusid, kus hobust põllu- ja metsatöödel kasutatakse, ülivähe. Hobuseid peetakse enamasti maastikuhoolduseks või spordi eesmärgil. „Pigem ostetakse traktor, mille kasutamine tundub lihtsam. Tegelikult on tööhobused aga üsna lollikindlad ja pidamistingimuste suhtes vähenõudlikud. Muidugi – elustiil peab olema selline, et hobune majapidamisse sobitub,” ütles Parts. Tema majapidamisse jõudsid hobused tosin aastat tagasi, kui ta kolis maale ning lapsele soovitati hobuteraapiat. „Alguses jalutasin hobusega küla peal, harjutasin teda häälte ja olukordadega. Järjest hakkasin proovima temaga ka erinevaid töid teha.”
Hobune töötab seal, kuhu masin ei mahu
Hobust saab kasutada mitte ainult põllutöödel, vaid ka metsas. Teatud kohtades ja töödel on hobusel lausa eelis. Näiteks pääseb väikesekasvulise Eesti tõugu hobusega ligi sinna, kuhu masin ei mahu või kinni jääb. Metsas hobustega majandamiseks sobivad hästi meie oma ohustatud tõud: Eesti, Tori ja Eesti raskeveohobune.