Üritusele kohaselt kostis poliitikute suust kiidulaul iseendale. «2021. aasta riigieelarvega seljatame koroonakriisi!» võis hiljem lugeda Stenbocki maja Facebookist.
Valitsusliikmete suust kostnud lubadused olidki suurelised, samas jäi mulje, et vähemalt osa lubadusi lepiti kokku viimasel hetkel, kuna eile polnud ette näidata riigieelarve seletuskirja. Õhku jäi mitu küsimust, eriti see, kui kaua me suudame niimoodi üle jõu elada.
Iseenesest on rõõm tõdeda, et mitu ka Postimehe juhtkirjades eelarve kontekstis esile tõstetud teemat on olnud valitsusliikmetele tähtsad. Näiteks lubatakse lõpuks täita koalitsioonilepingus antud lubadus viia teadus- ning arendustegevuse toetamine ühe protsendini SKTst. See tähendab 56 miljonit eurot lisaraha.
Samas teadusega tihedalt seotud rohepööret küll näiliselt toetatakse, aga sisulist suunamuutust on raske näha. On märgiline, et sellise tulevikutehnoloogia nagu vesiniku peale on riigieelarves mõeldud ja valdkonna arenduseks on eraldatud järgnevateks aastateks 30 miljonit eurot. Kuid see summa on nii mitme aasta peale laiali laotatult ikkagi karjuvalt väike, et tõsiselt võetav pööre saaks toimuda.
Palju kõneainet pakkunud kaitsekulutuste teema sai lahenduse lubaduses, et rahastamisega minnakse edasi eelmise aasta riigieelarve strateegias kokku lepitud joones. Ülejärgmiseks aastaks lubati ka lisaraha rannakaitsevõimekuse väljaarendamiseks, mille senine puudus on olnud meie kaitsevõimekuse nõrk koht. Tekib aga küsimus, milleks oli vaja eelnenud paanikat, justkui kaitsekulusid ei hoitaks samal tasemel.
Tuleb selgeks saada, kui palju neist lubadustest on laenurahaga jõuluvana mängimine ja kui palju tõsimeelne tulevikku suunatud panustamine.