Eesti Keemiatööstuse Liidu tegevjuht Hallar Meybaum kirjutab sellest, et Eesti peaks rohepöörde tegemisel eeskuju võtma Saksamaast.
Hallar Meybaum: Ida-Virumaa rohepööre
Euroopa Liidu rohe-eesmärgid panevad riike tegutsema selle nimel, et 2050. aastaks oleks saavutatud kliimaneutraalsus. Maailma juhtivate tööstusriikide hulka kuuluv Saksamaa on ette võtnud ambitsioonika projekti nimega Energiewende ehk energiapööre, mis hõlmab tervet hulka samme. Selle alla mahub nii tuumajaamade sulgemine 2022. aastaks kui ka transpordistruktuuri ümberkujundamine, et piirata liiklusest tulenevat CO2-heidet.
Praegu on väga aktuaalne söeenergiast loobumine. Juuli alguses kinnitasid Saksamaa seadusandjad plaani, mille põhjal hakatakse sulgema kivi- ja pruunsöel töötavaid elektrijaamu. Mõni neist lülitatakse võrgust välja juba kahe aasta pärast ning järkjärguliselt tootmisvõimsust vähendades lõpetavad viimased söeelektrijaamad tegevuse 2038. aastal. Vähetähtis pole asjaolu, et Saksa Liidupäeva otsusega raiuti seadusesse eesmärk, et 2030. aastal tuleb 65 protsenti energiatarbimisest taastuvatest allikatest.