Hiljuti avaldati küsitluse tulemused, mille järgi ei oleks kolmandik Eesti täiskasvanud elanikest nõus end laskma Covid-19 vastu vaktsineerida (PM 08.09). Et eakamad inimesed on koroonale vastuvõtlikumad, uurisin üle viiekümneaastaste Eesti inimeste valmisolekut vaktsineerimiseks ja nende terviseinfokäitumist pandeemia tingimustes. Viiesaja inimese küsitlemise viis juulis läbi Norstat.
Selgus, et üle poole küsitletutest oli vaktsineerimisega nõus. Kolmandik kahtles ning kuuendik oli eitaval seisukohal. Vaktsineerimisest loobuksid eelkõige madalama haridusega ja nooremad inimesed.
Sageli tuuakse esile Eesti meeste hoolimatust oma tervise suhtes. Üllatuslikult selgus, et mehed olid naistest suurema vaktsineerimisvalmidusega ja seda igas vanusegrupis, eriti pensionäride hulgas. Silma hakkasid iseäranis kõrgharidusega ja tööalaselt juhtival positsioonil olevad mehed. Mehed, just kõrgelt haritud, olid tunduvalt enam huvitatud ka mitmesugustest terviseteemalistest digirakendustest ja -teenustest, nagu une kvaliteedi mõõtjad ja parandajad, pulsi- ja vererõhumonitoorijad, suhtlusrobotid jms.
Terviseprobleemide korral nimetati küll arsti kõige tähtsamaks infoallikaks, ent internet oli vanusest ja muudest teguritest olenemata kohe teisel kohal. Ehkki statistikaameti andmetel ei kasuta 40 protsenti Eesti 65–74-aastastest inimestest internetti, tundub vajadus selle kasutamiseks, sh terviseinfo saamise eesmärgil täiesti olemas. Ka intervjuudes on arvutit mitte kasutavad eakad väitnud, et nad sooviks väga osata. Nendel, kel oli juurdepääs internetile ja kes kasutasid seda terviseinfo otsimiseks, oli mõneti parem tervisekäitumine: liiguti enda sõnul rohkem ning toituti teadlikumalt.