- Keskkonnaministeerium esitleb jätkusuutliku raiemahuna eksitavat näitajat
- Vanas metsas on tegelikult kaks korda vähem puitu
- Keskkonnaagentuur vassib omaenda andmetega miljonites tihumeetrites
Jätkusuutmatult suurt metsaraiet ja selle varjamist kahtlustavad metsandusinimesed nõuavad riikliku keskkonnaagentuuri (KAUR) algandmete sõltumatut auditit.
«Lühiajalise kasumi nimel hävitatakse võimalus pikaajaliselt jätkusuutlikuks ja mitmekesiseks metsanduseks,» hindas Tartu ülikooli metsandusteadlane Asko Lõhmus. «Jätkusuutliku metsaraie valem on kolm tihumeetrit puitu metsahektari kohta aastas, et säiliks mets kui ökosüsteem,» seletas omaaegne metsaülem ning metsamajanduse ja looduskaitse ministeeriumi kaitsealade osakonna juhataja Mart Herman. Riigimetsas raiutakse praegu aga ligi kaks korda ja erametsas üle kolme korra rohkem.
Mis on Postimehe metsasari?
Postimehe metsasarjas ilmub kümme lugu. «Me tunneme huvi Eesti metsa saatuse vastu sellepärast, et eestlased on metsarahvas. Me tahame saada suuremat selgust küsimuses, kas me käime oma metsaga ümber vastustustundlikult viisil, et seda jätkuks ka meie lastele ja lastelastelastele,» selgitas Postimehe peatoimetaja Mart Raudsaar.
Vaatluse all on erinevad teemad loodusväärtuste saatusest kuni metsaäri niiditõmbajateni. Metsalugu ilmub igal järgneval reedel.
Keskkonnaministeerium esitleb olukorda metsas selliste arvudega, mis jätavad mulje, nagu kasvaks mets kiiremini, kui seda raiutakse. Ministeeriumi koostatud graafikul küünib näitaja «Metsa tagavara aastane juurdekasv» üle aastase raiemahu.
Sellele näitajale toetudes on ministeerium lubanud Eestis metsa raiuda viimased kümme aastat ja peab praegust raiemahtu jätkusuutlikuks. Nii metsatöösturid kui ka näiteks rahvusvaheline jätkusuutliku majanduse mõttekoda tasalülitavad selle näitaja abiga metsakaitsjaid.
Selle näitaja põhjal metsa raiudes saab Eestile aga kiirelt lageraiering peale. Seda sama andmebaasi järgi, kust ministeerium näitaja välja korjas.