Halupuu ostjad eelistavad pigem musta leppa ja lõhkumiseks sobivamat materjali, mida tuleb rohkem välja sorteerida. Sellise küttepuu tihumeetri hind on Pärnumaal 32–33 eurot. „Hinnatundlikkust ja kauplemist pole ma märganud. Pigem ollakse kvaliteetse küttepuu eest nõus maksma kõrgemat hinda,” rääkis Viik. „On neidki, kes eelistavad kütta ainult kasega, ja siis tuleb välja käia juba paberipuu hind ehk 40 eurot tihumeetri eest. Hind sõltub palju asukohast ehk sellest, mis hinnaga ostavad küttepuud läheduses asuvad tööstused.“
Ostjatele soovitas Viik võimalusel oma küttepuud varakult varuda või oma eelistustest pikemalt ette öelda. „Sobivaid lanke, kust oleks võimalik kvaliteetset ja küttepuuks ehk lõhkumiseks sobivat puud lõigata, ei tule iga kuu ette. Palju mängib rolli langi asukoht. Kui ostjal on väga tõsine soov, peab ta kaugemate lankide puhul olema valmis maksma rohkem transpordi eest,“ lisas ta.
Ürask küttepuud ei mõjuta
Tööjõule eneseisolatsiooniperiood metsandus- ja puidusektoris olulist mõju ei avaldanud, sest metsamehed toimetavad üsna eraldatult ja nakkuse suhtes turvalises keskkonnas, olgu siis tegu metsatööde või halutootmisega. Samuti ei seganud küttepuutootjaid üraskite rünnak.
„Need tegelased mõjutasid rohkem okaspuuturgu, kus tegutsejatel tuli tööd juurde seoses üraskikollete likvideerimisega, aga kütmisel ei taheta okaspuuhalgusid enam kasutada, sest need pilluvad sädemeid. Kui on lahtine kamin, tekib tuleoht, vaigurohkuse tõttu tahmavad kinniste kaminate klaasid ära, kui kolle ei saa piisavalt värsket õhku. Pealegi on okaspuu jätkuvalt väärtuslik tooraine plaadi-, keemia- ja pelletitööstustele,“ põhjendas Ilumets.