Seni on Ameerika Ühendriigid seisnud vaba ja demokraatliku maailma eest, kus peetakse lugu inimõigustest, sõnavabadusest ning rahvusvahelistest kokkulepetest. Ühel hetkel võib selline unelm mõranema hakata, kui lääs ei suuda ühiste jõupingutuste abil Hiina kommunistlikku parteid korrale kutsuda.
Kui Briti peaminister Margaret Thatcher alustas 1980ndate alguses läbirääkimisi Pekingiga, mille tulemusena loodi 1997. aastal Hongkongi erihalduspiirkond ja kehtestati «ühe riigi, kahe süsteemi» poliitika, siis juba kahtlustati, et vastaspool ei pruugi kokkuleppest kinni pidada. Mõnikümmend aastat hiljem, majandusliku võimsuse kasvades, nägigi Hiina soodsat võimalust oma jõu demonstreerimiseks.
Iga selline katse, kus vaadatakse seadustele läbi sõrmede, viib riikidevahelise suhtluse suurema kaose poole. Hiina võib tahta ebamäärast olukorda kasutada veelgi ambitsioonikamate plaanide elluviimisel. Näiteks kuulub Hongkongile palju väikseid tehissaari Lõuna-Hiina meres. Kui Hiina peaks autonoomse riigi lõplikult enda külge liitma, siis võib ta soovida laiendada ka oma territooriumi majanduslike vete arvelt. Löögi alla satuks globaalne meresõiduvabadus, millel oleksid otsesed tagajärjed USA ja Euroopa majandusele, sest ainuüksi üks kolmandik meritsi veetavast kaubast käib läbi Lõuna-Hiina mere.
JUHTmõte
Kui läänemaailm tervikuna ei suuda Hiinast lähtuvale ohule reageerida, siis ühel hetkel tuleb meil muret tunda oma vabaduste pärast.
Samuti võime mõelda, et inimõigusi piiratakse ka meile palju lähemal asuvates riikides, näiteks Aljaksandr Lukašenka juhitud Valgevenes, kuid see teadmine ei tohiks pisendada Eesti fookust universaalsete õiguste eest seismisel ka mujal. Oleme üsna kõrgel diplomaatilisel tasemel hukka mõistnud valgevenelaste peal toime pandud vägivalla, kuid sama jõulist näpuvibutust ei ole olnud Hongkongis toimuvale.