«Enda jaoks oli mul kolm granaati küljetaskus – igaks juhuks, et kui midagi enam teha pole, siis...» räägib Robert, kes läks 2014. aastal Süüriasse ISISe vastu sõdima ja liitus kurdide vabadusvõitlejate rühmitusega YPG. Minnes ütles ta sõpradele, et ilmselt nad selles elus enam ei kohtu.
Ometi õnnestus tal üle elada kõik sealsed sõjaõudused – snaiprina esimest korda inimese pihta tulistades, verd ja soolikaid nähes, lahingus kaaslasi kaotades, ise napilt kuulist pääsedes – ja seda vaid selleks, et tagasi kodulinnas Tartus pussitaja ohvriks sattuda ja seitse päeva koomas olla. Aga sellest kõigest järgemööda.
Robert on tagasihoidlik 28-aastane mees, kes endast palju rääkida ei armasta. Ta ütleb, et on üsna eraklik ja ka sõpru on tal vähe. Ütleb, et talle on iseloomulikud veidi ootamatud ja teistmoodi ettevõtmised. «Näiteks kord võtsin ette 30-kilomeetrise jalgsimatka Tartust Alatskivile, et allikast vett tuua,» räägib Robert, kellega kohtume ühes Tartu kohvikus. «Või näiteks lugesin ükskord ühe jutiga kuus ENEKEst läbi,» toob ta enda kohta veel ühe veidra näite.
Verd pole ta kunagi kartnud ning adrenaliinirohkeid olukordi võtab külma kõhuga. «Olen ratsionaalse mõtlemisega – ei lähe verest välja ja jään rahulikuks. Näiteks kui mu isa südamerabanduse sai, siis ma ei läinud paanikasse, vaid elustasin teda, kuni kiirabi saabus.»
Intervjuu andmine tundub tema jaoks siiski väljakutse. Ta on silmanähtavalt närvis, käed värisevad ja pilk eksleb mööda maad. «Üksi saan ma elus kõigega hakkama, aga kui inimesi on rohkem, muutun täielikult. Tuleb ärevus peale,» tõdeb Robert. See sotsiaalne häire – nagu ta seda ise nimetab – on teda saatnud terve elu. «Koolis käisin ainult kaks-kolm päeva nädalas, aga kuna hinded olid korras, ei saanud mind välja visata,» ütleb ta. «Mulle on alati meeldinud ennast proovile panna ja teha asju natuke rohkem ja teistmoodi,» sõnab Robert ja alustab oma lugu.