Saatpalul ja Ansambel Dagöl tuli hiljaaegu välja uus album. «Küte» on muusikaliselt rammus, sõnadelt lopsakas, laadilt pisut teatraalnegi. Mõnus! Uus plaat on ajend ja põhjus, miks me Saatpaluga kohtume. Ent – ja see vast oli ette teada – jutt kulgeb muusikast kaugemalegi. Viivuks ka nendele aladele, millest ta ehk nii hea meelega ei räägiks…
Ju see on maitseasi ja ilmavaate küsimus, küllap ka sünniaasta teema, aga mind kõnetab Dagö ikka ja endiselt. Mitte tingimata kõik, aga miski alati. Olen nende plaatidelt leidnud mõne laulu, mille puhul tajun äratundmist. Lauri Saatpalu, kelle sulest on üldjuhul Dagö laulude sõnad, räägib tihti asjadest, millest mõtlen isegi. Loob mälupilte, mida jään oma mõtteis pikemalt põrnitsema. Ei salga, olen ta tekstidest leidnud fraase või kujundeid, mis just sel hetkel sobivad mu elulõiku või hingeseisundit kirjeldavaks vahepealkirjaks.
Jah, Dagö uus plaat on ajend ja põhjus, miks me Saatpaluga kohtume. Ent, nagu öeldud, me jutt kulgeb muusikast kaugemalegi. Arutame asju, millest ta muidu hea meelega ei räägiks… Aga kõigepealt reisimisest. Nagu paljud, kelle reisikirg saab tänavusel koroonaviirusest moonutatud suvel rahuldatud Balti riikide piires seiklemisega, tegi ka Saatpalu äsja tiiru Leedus-Lätis. Jõudis otsapidi tüünele Neringa poolsaarele. Neringa on muidugi tore. Aga märkimisväärse vaimustusega räägib ta Kuldiga linnakesest Lätis: «No kuule, see on üks kõige ilusam linn Lätis!» kinnitab ta. «Üks tuttav lätlane, kellega mullu kohtusin, soovitas minna. Ja on tõesti muinasjutuline linn. Nii äge, nii ilus, ajalooline, kompaktne ja nii nunnu. Mõnusad baarid ja toredad restoranid. On selline – kui nüüd Eestist paralleeli otsida – Viljandi upgrade. Sa vist tead, et Kuldigas on ka Euroopa pikim juga, ligemale 250 meetrit.»