Euroopa Parlament asub ametlikult Strasbourgis, parlamendi peasekretariaat aga hoopis Luxembourgis ja suur osa parlamendi komisjonide tööst leiab aset Brüsselis. Millal ja miks kujunes välja töö kolmes linnas?
Kui mainida sõnapaari Euroopa Parlament, kangastub paljudel silme ees Belgia pealinn Brüssel. Tegelikult on parlamendi ametlik asukoht hoopis Brüsselist enam kui 400 kilomeetri kaugusel Prantsusmaa idaosas asuvas Strasbourgis. Valemis on veel kolmaski linn, nimelt Luxembourg, kus asub parlamendi peasekretariaat.
Kolmes linnas töötamise juured ulatuvad juba ligi 70 aasta tagusesse aega, ametlikult aga lepiti sellises töökorralduses kokku 1990. aastatel.
Kompromiss viis Brüsselist Luxembourgi
Kui Euroopa Liidu eelkäija Euroopa Söe- ja Teraseühendus (ESTÜ) 1951. aastal asutati, pidid kõik selle institutsioonid asuma tööle Brüsselis. Seda pooldasid kõikide ESTÜ asutajaliikmete valitsusjuhid peale Belgia peaministri, kes nägi institutsioonide koduna pigem Brüsselist saja kilomeetri kaugusel asuvat Liège'i.
Kuna vaja oli kõikide riikide üksmeelset otsust, langetati kompromissina institutsioonide asupaiga valik hoopis Luksemburgi pealinna Luxembourgi kasuks. Peagi aga ilmnes probleem, sest Luxembourgis puudus ESTÜ parlamentaarsele assambleele sobilik piisavalt suur istungisaal.
Lähim sobilik saal oli Prantsusmaal Strasbourgis asuv Euroopa Nõukogu (rahvusvaheline organisatsioon, millesse kuulub 47 liikmesriiki Euroopast ja Aasiast, mitte ajada segi Euroopa Liidu Nõukoguga) istungisaal.
Juba 1952. aastal hakkas sama saali kogunemiseks kasutama ka parlamentaarne assamblee, tänapäeva Euroopa Parlamendi eelkäija, ja sellest hetkest alates on parlament ja Strasbourg omavahel lahutamatult seotud.
Kujuneb töö kolme linna vahel
Kui 1957. aastal loodi Euroopa Ühendus, suundus suurem osa institutsioone järk-järgult Brüsselise, milles kujunes Euroopa Komisjoni ja Euroopa Liidu Nõukogu tegevuse põhikoht.