Palgatoetuste programmidest on saanud Saksamaal, Prantsusmaal, Ühendkuningriigis, Itaalias ja Hispaanias abi 45 miljonit inimest ehk kolmandik tööjõust, kirjutas Financial Times.
Tänu sellele pole Euroopat koroonaviiruse pandeemia ajal tabanud Ameerika Ühendriikidele sarnane järsk töötuse kasv.
Suur osa valitsustest on toetusprogramme juba pikendanud sügiseni, et ennetada suurkoondamisi, kuid tulevik valmistab nii poliitikutele kui ka analüütikutele üha enam muret, sest toetused tähendavad riikide eelarvele suurt koormat aga sedagi, et paljud inimesed jäävad lõksu nn zombitöökohatdele ega liigu valdkondadesse, kus neil tulevikus oleks paremad karjäärivõimalused.
Allianzi värske uuringu kohal on ohustatud toetusprogrammi kaasatud töökohtadest viiendik ehk kokku üheksa miljonit töökohta.
«Töötuskaitse pikendamine lükkab vaid probleemi edasi,» ütles Financial Timesile finantsteenuste ettevõtte Allianz vanemökonomist Katharina Utermöhl.
Allianzi värske uuringu kohal on ohustatud toetusprogrammi kaasatud töökohtadest viiendik ehk kokku üheksa miljonit töökohta, sest need on valdkondades, mis on viirusest põhjustatud kriisi tõttu suurtes raskustes, näiteks turismis, hotellinduses, jaekaubanduses ja meelelahutuses.
Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) hinnangul kasvab eurotsooni töötus juuni lõpuks kümnele protsendile.
Utermöhli sõnul on seetõttu vaja palgatoetuste kõrval ka aktiivset tööturupoliitikat.
Euroopa ametiühingud ja tööandjad on üldiselt siiski seda meelt, et valitsused peavad pikendama palgatoetuse maksmise perioodi ning paljud riigid on seda ka juba teinud.
Ükski suur Euroopa majandus pole aga seni avalikustanud, kuidas kavatsetakse väljuda palgatoetuse maksmise programmidest valdkondades, mis ei taastu kriisist niipea. Majandusteadlaste sõnul on hädavajalik leida moodus suunata inimesi olemasolevatelt, kuid mitte tegevust pakkuvatelt nn zombitöökohtadelt, uutesse ametitesse.