Euroopa Liidu (EL) võimsaimaks meetmeks ühenduse aluspõhimõtete vastu eksivate liikmesriikide korrale kutsumisel on Lissaboni lepingu artikkel 7, mille alusel käib praegu menetlus Poola ja Ungari suhtes. Mis võimalusi annab aga vahel ka ELi tuumarelvaks nimetatud artikkel 7 ühendusele?
Tuumarelva tiitli on 2009. aastal kehtima hakanud Lissaboni leppe ehk ELi reformilepingu artikkel 7 teeninud ära sellega, et see sisaldab kõige karmimat poliitilist sanktsiooni, mille ühendus saab liikmesmaale kehtestada – hääleõiguse peatamist Euroopa Liidu Nõukogus.
Et reformileping sündis pärast ELi kiiret laienemist, peitub selles punktis selge näpuviibutus toonastele uusliikmetele, noore ja nõrgema demokraatiaga maadele.
Lissaboni lepingu artikkel 7 tagab, et kõik ELi riigid austavad liidu ühiseid väärtusi. Selle punkti kirjapanemisega sooviti ennetada liikmete eemaldumist Euroopa väärtustest ning õigusriigi põhimõtetest. Et reformileping sündis pärast ELi kiiret laienemist, peitub selles punktis selge näpuviibutus toonastele uusliikmetele, noore ja nõrgema demokraatiaga maadele.
Iseenesest pole Lissaboni lepingu artikkel 7 midagi päris uut – sama meede oli olemas ka 1999. aastal jõustunud Amsterdami lepingus.
Millal võib artikkel 7 kasutada?
Artikkel 7 läheb käiku, kui on selge risk, et mõni ELi liikmesriik ei tegutse kooskõlas ühenduse alusväärtustega, sealhulgas ei austa vabadust, demokraatiat, inimõigusi ja põhivabadusi ega pea kinni õigusriigi põhimõtetest.
Kuidas käib artikkel 7 kasutamine?
Tegu on mitmeosalise protsessiga.
Esmalt saab teha ettepaneku kasutada artikkel 7 kas Euroopa Parlament, Euroopa Komisjon või kolmandik ELi liikmesmaadest. Seejärel peavad nõustuma neli viiendikku riikidest Euroopa Liidu Nõukogus, et riik, kelle suhtes soovitakse kasutada artikkel 7 menetlust, on tõesti rikkunud ELi aluspõhimõtteid. Ettepanekut peab toetama ka kaks kolmandikku Euroopa Parlamendi liikmetest.
Seejärel saab menetluse teises faasis nõukogu teha aluspõhimõtete rikkumises süüdistatavale riigile formaalse hoiatuse ning esitada oma soovitused. Riigile antakse võimalus esitada oma seisukohad. Selleks, et kinnitada, et kõnealune riik rikub rängalt ja püsivalt ELi aluspõhimõtteid, peavad liikmesmaad Euroopa Liidu Nõukogus jõudma ühehäälse otsuseni.