Pandeemia põhjustatud majanduskriisist väljudes ei tohi valitsused investeerida surevatesse majandussektoritesse, ütles europarlamendi roheliste fraktsiooni kaasjuht Ska Keller usutluses Postimehele, viidates ka Eesti plaanile rajada uus põlevkiviõlitehas.
Koroonaviirusega seonduv paistab olevat varju jätnud kõik muud teemad. Kas Brüsselis veel mõeldakse roheleppele ja keskkonnateemadele, mis olid enne pandeemiat nii aktuaalsed?
Tegelikult on rohelepe Brüsselis vägagi arutelude osa, sest komisjonis ja parlamendis räägime väga palju taastumisplaanist. Loomulikult kestab tervishoiualane hädaolukord endiselt, aga Euroopa Liidu (EL) tasemel peame vaatame tulevikku ja mõtlema, kuidas me piirangute tõttu kujunenud majanduskriisist välja tuleme. Meil on selleks tarvis taastumisplaani ja see taastumisplaan peaks tuginema roheleppele.
Majanduse taaskäivitamiseks tuleb teha suuri investeeringuid, aga kuna investeeritakse suurel hulgal maksumaksjate raha, peavad need teenima avalikkuse huve ja olema suunatud meid kõiki puudutavate probleemide lahendamiseks, mille seas on ka kliimakriis.
Seetõttu pole rohelepe ja taastumisplaan teineteisega üldse mitte vastuolus, hoopis vastupidi, need kaks täiustavad teineteist.
Samas kostub üksikutest liikmesriikidest üleskutseid roheleppest pandeemia tõttu loobuda. Kas on oht, et rohelepe hüljatakse?
See oht on olemas, sest tõepoolest, on valitsusi, kes tahavad roheleppe hüljata. Aga mind rõõmustab, et nii Euroopa Komisjoni president kui Euroopa Parlamendi enamus toetavad rohelepet kui majanduse taastamise alust.
Need valitsused, kes ei taha rohelepet, võiksid selgitada, millesse täpselt nad selle asemel investeerida tahaksid. Kui valitsus võtab enda kätesse nii palju maksumaksja raha, on väga oluline, et sellega tehtaks tarku investeeringuid majandusvaldkondadesse, mis pakuvad ühiskonnale hüvesid ka tulevikus, mitte ei investeeritaks surevatesse majandusharudesse.