Koroonakriis on muutnud nii senist elukorraldust kui ka majandussuhteid. Millisest maailmast võib Eesti ennast pärast kriisi leida ja mida peaksime tegema, et pikemas perspektiivis sellest võitjana väljuda, kirjutab ettevõtja Joakim Helenius.
Joakim Helenius: lääne uus tõusmine (7)
Kriisis kannatav maailm on muutumas. Artikli esimeses osas püüan visandada suure pildi, mis meid tõenäoliselt ees ootab. Teises osas analüüsin, kuidas peaks Eesti end selles uues maailmas positsioneerima.
Hiina tähtsus ja pikaajaline kasvutempo aeglustub, sest lääne ettevõtted vähendavad oma sõltuvust Hiina alltöövõtjatest, et pisendada kriisi tõttu esile kerkinud tarneahela riske. Samuti mõjub Hiina kasvutempole negatiivselt Ameerika ja lääne kiiresti halvenev suhtumine. Seda tugevdab üldlevinud seisukoht, et Covid-19 kriisis on süüdi Hiina, aga ka kasvav soov Euroopa Liidus (ja võib-olla ka USAs pärast presidendivalimisi) kehtestada rohelisi tariife importkaupadele, mille tootmiseks kasutatakse keskkonnakahjulikke energialiike ja tootmisviise, nagu valdavalt tehakse Hiinas.