Eesti isevarustatus on kõige väiksem köögivilja osas – suudame vaid veidi üle poole vajaminevast ise kasvatada. Seevastu kala, teravilja ja piimaga on olukord muretum, jätkub endale ja jätkub ka müügiks. Järgneb intervjuu maaeluminister Arvo Alleriga.
Arvo Aller, milline on meie isevarustatus, eriti köögiviljade osas?
Isevarustatus 2019. aastal (prognoositud, täpsed andmed tulevad Statistikaametist maikuus) on järgmine: köögivili 55, kala 490, teravili 238, piim 169, veiseliha 87, kartul 83, sealiha 80 ning lamba- ja kitseliha 70 protsenti.
Kas olete mõelnud olukorrale, kui meie varustajad kaupa enam ei anna, kuna endalgi napib? Milline on meie varuplaan?
Rahvusvahelised tarneahelad toimuvad tõrgeteta ja Eesti elanikkonna varustatus toiduga on hea. Ministeeriumis on kriisi- ja riskiplaanid, millega pidevalt tegeletakse ja mida vajadusel rakendada.
Mida ütleksite köögiviljakasvatajale, kes on täna küsimuse ees – kes istutab ja kes koristab? Põllumees ei saa oodata jaanipäevani, et ehk ikkagi keegi tuleb põllule tööle.
Maaeluministeerium toetab võõrtööliste tööloa pikendamist, vastav muudatus lisati koroonaviirusega seotud kobarseaduse eelnõusse. Et tagada Eestis ajutiselt viibiva välistööjõu ajutine jätkamine põllumajanduses, nähakse muudatusettepanekuga ette, et välismaalased, kes viibisid Eestis 2020. aasta 17. märtsi seisuga, mil kehtestati piiriülese liikumise piirangud, saaksid edasi töötada kuni 2020. aasta 31. juulini.
Sektori tööjõumure on meie jaoks tähtis teema. Oleme esitanud ettepanekuid nii selleks, et leevendada võõrtööjõu probleeme, kui ka selleks, et soodustada Eestist pärit töötute jõudmist hooajatöödele. Eraldi oleme näinud ette täiendavaid vahendeid asendusteenuse paremaks tagamiseks põllumeestele. Osalist leevendust leiab ilmselt ka erialakoolidest. Tahame tulevikus pakkuda põllumajandus- ja aiandussektorile palgatoetust, millega võib-olla saame teiste partneritega läbi rääkides mingit leevendust tuua.