Praegu on nendeks ettevõtjad ja perekonnad, kelle sissetulekud on järsult vähenenud ja mure tuleviku pärast üha kasvab. Euroopa Keskpanga poliitikameetmed on mõeldud just sellistele inimestele. Oleme enda mandaadi piires kujundanud oma meetmed nii, et likviidsus jõuaks enim toetust vajavate kodanike ja sektoriteni.
Mõistmaks, kuidas meie kavandatud meetmed toimivad, tuleb kõigepealt aru saada, miks on praegune kriis nii eriline. Selle põhjused erinevad finantskriisi või tavapärase majanduslanguse põhjustest. Majandusaktiivsuse järsk aeglustumine on tingitud paratamatust otsusest paluda inimestel jääda koju. Selle tõttu on hädavajalik vältida olukorda, kus elujõulised ettevõtted on sunnitud tegevuse lõpetama ja inimesed kaotavad oma töökohad ajutise kriisi tõttu, milles neil ei lasu mingit süüd.
Töötajad seisavad praegu silmitsi suuremate riskidega kui kunagi varem pärast 1930ndaid aastaid. Kui näiteks 2009. aastal registreeris end Ameerika Ühendriikides ühe nädala jooksul töötuks rekordiliselt suur arv inimesi (665 000), siis viimase kahe nädala jooksul kerkis see näitaja esialgu 3,3 miljonini ja siis juba 6,6 miljonini. Ehkki Euroopas reageerivad töötuse näitajad üldjuhul aeglasemalt ja on vähem volatiilsed, näeme juba praegu hoiatavaid märke: ostujuhtide tööhõiveindeks langes märtsis rekordiliselt madalale.
Püsiva kahju vältimiseks tuleb lülitada majandus ooterežiimile ning hoida see võimalikult lähedal pandeemiaeelsele olukorrale. Selleks saab kasutada mitmesuguseid vahendeid. Üks võimalus on riiklike kavade abil tööhõivet lühiajaliselt toetada. Teiseks võib pakkuda pankade kaudu ettevõtetele käibekapitali, mis võimaldab jätkata töötasude ja arvete maksmist. Kuna euroala majandus on pangapõhine, võimaldab laenuvoogude hõlbustamine pakkuda likviidsust kõigis puudust kogevates majandussektorites.