Päevatoimetaja:
Marek Kuul

Välisministeerium: veel 136 eestlast sooviksid võimalikult kiiresti naasta (2)

Copy
Lennukid.
Lennukid. Foto: JORGE SILVA/REUTERS/Scanpix Baltics

Üle 2650 inimese ehk enamik välismaal viibijatest, kes on soovinud Eestisse naasta, on seda tänaseks saanud teha. Veel on välisministeeriumile teadaolevalt 136 eestimaalast, kes sooviksid võimalikult kiiresti naasta, samuti kaardistab ministeerium neid, kes on teatanud, et jäävad ajutiselt välismaale.

«Reisivõimalused on äärmiselt piiratud. Enamik regulaarseid liinilende on töö lõpetanud, jäänud on üksikud Euroopa Liidu liikmesriikide korraldatud erilennud. Ka erilennule tuleb registreerida ja soetada pilet,» selgitab välsiministeerium.

Lähinaabrite piirangud: 

  • Soome uute võimalike piiravate meetmete osas ei ole rohkem infot, kuna Soomes ei ole veel vastavaid otsuseid kinnitatud. Välisministeeriumile teadaolevalt peatab Soome lähipäevil reisijateveo laevadel suunaga Soome. Esialgsetel andmetel ei puuduta see kaubavedu ja Soomest Eestisse suunduvaid reisijaid. Kuna vastav otsus pole veel jõustunud, on detailid ja täpne jõustumise kuupäev endiselt alles selgumisel – välisministeerium jälgib Soome valitsuse otsuseid. Laevaliiklust puudutavate küsimuste korral palub ministeerium ühendust võtta laevafirmaga.

Kuni laevaliikluse peatamise otsuse jõustumiseni kehtivad Soomes varem antud piiriületuseeskirjad: kui Eestisse jõudmiseks on Eesti kodanikul või kolmanda riigi kodanikul, kellel kehtiv Eesti elamisluba, ainus võimalus tulla läbi Helsingi, siis ei tehta selleks Soome piirivalve poolt takistusi. Sellest on informeeritud ka lennufirmasid. Lennufirmadel on õigus jätta lennult maha isik, kes võib ohustada enda või teiste tervist või turvalisust. Helsingi lennujaamas on rakendatud täiendavaid kontrollimeetmeid: kõigil välismaalt Soome saabuvatel inimestel palutakse enne piiriületust täita ankeet ja seda kontrollib piirivalveametnik. Soome Uusimaa maakonna piiride ületamise liikumispiirangud kestavad kuni 19. aprillini. Transiidi eesmärgil on võimalik Uusimaa maakonda siseneda (näiteks Turu sadamast Helsingisse), aga palume võtta kaasa tõendina laevapilet, mis kinnitab, et Eesti on lõppsihtpunkt.

  • Alates tänasest kehtivad Poolas uued karmimad riigisisesed liikumispiirangud. Piirangud ei puuduta rahvusvahelist kaubavedu.
  • Leedu valitsuse otsusega lõpetatakse alates 4. aprillist reisijate lennu- ja laevatransport, ainsaks erandiks Kiel-Klaipeda praamiühendus. Kaubaveod jätkuvad.
  • Venemaa sulges 30. märtsil piirid nii sisenejatele kui ka väljujatele, väljaarvatud eranditele. Vene Föderatsiooni kodanikest isikuid lubatakse riiki sisse, kuid Venemaalt välja ei lubata. Sama kehtib topeltkodakondsusega isikute suhtes.Välismaalt Venemaale sisenejad peavad läbima 14-päevase eneseisolatsiooni. Euroopa Liidu kodanikel võimaldatakse Venemaalt lahkuda.
  • Aina enam kehtestatakse liikumispiiranguid ka erinevates Venemaa rajoonides.

Samuti on välisministeeriumile teadaolevalt uued piirangud kehtestanud järgnevad riigid:

Indoneesia keelab lähitulevikus (kuupäev veel määramata) välismaalaste sisenemise riiki, sealhulgas transiidi eesmärgil. Siseriiklikud lennud lõpetavad toimimise tänasest.

Austraalias on Qatar Airways lisanud lende Euroopasse, kuid on võimalik, et pärast 3.-4. aprilli võib äralendude arv olematuks muutuda.

Horvaatias on välismaalastel vaja ennast politseis registreerida.

TAP on kõik liinilennud Portugalist ja Portugali peatanud. Madeira on kehtestanud iganädalase saartele sisenejate piirmäära.

Myanmariga on alates 30. märtsist kell 23.59 kuni 13. aprillini 23:59 kogu rahvusvaheline reisilennuliiklus peatatud.

Kuuba teatas eile, et katkestab rahvusvahelise reisilennuliikluse ja kõik teiste riikide laevad peavad Kuuba vetest lahkuma.

Liikumispiirangute karmistamisest või pikendamisest on teatanud ka Armeenia, Bulgaaria, Holland, Montenegro, Poola, Tšehhi, Türkmenistan, Türgi, Valgevene.

Välisministeerium palub Eesti kodanikel, kes on jäänud asukohariigis kehtestatud piirangute tõttu välisriigis hätta, võtta ühendust lähima Eesti saatkonnaga või helistage välisministeeriumi hädaabitelefonil +372 5301 9999.

Nendel inimestel, kellel on võimalik  kriisiperioodil turvaliselt välisriigis olla, siis ei ole neil kohustust Eestisse tagasi pöörduda. «Jälgige, et te ei rikuks ka eriolukorra jooksul viisa ja muid välisriigis viibimise tingimusi,» lisas ministeerium. 

Välisministeeriumile teadaolevad vähesed lennud Euroopasse ja Eestisse naasmiseks:

  • Nordica teeb 7. aprillil erilennu Stockholmist Tallinna. Pileti saab osta SIIT.
  • Lufthansa pakub lende London-Frankfurt-Tallinn suunal kaks korda nädalas, teisipäeviti ja neljapäeviti.
  • Finnair lendab Londonist Helsingisse, kaks korda päevas kell 10.20 ja kell 18.20. Reisijal peab olema kaasas laevapilet, mis tõendab tema edasist reisi Helsingist Tallinnasse. Seoses Soomes kaalutavate piirangutega on praeguste andmete kohasel võimalik naasta ka Saksamaa kaudu.
  • Qatar Airways lendab Austraaliast (Sydney, Perth, Melbourne jne) veel läbi Doha Helsingisse. Tasub arvestada, et pärast 3.-4. aprilli võib äralendude arv Austraaliast olematuks muutuda, samuti võib transiit Helsingist Tallinna muutuda väga keeruliseks.
  • Mehhikost on lende nii Londonisse kui ka Pariisi, Pariisist Helsingisse lendab Finnair.
  • Samuti jätkab KLM vähendatud mahus lende kaugematest sihtpunktidest, aga tasub vaadata nende kodulehekülge ja broneeringud teha esimesel võimalusel.
  • Tai (Phuket/Bangkok)–Frankfurt 2. ja 3. aprill
  • Peruu (Lima)–Frankfurt lennud toimuvad 1. aprillil ja 2. aprillil

Toimuvad Saksamaa korraldatud erilennud Taist – 2. ja 4. aprillil Phuketist ning 3. ja 5. aprillil Bangkokist. Pileti hind selgub pärast lendu, jääb sarnase pileti turuhinna piiresse (esialgne hinnang: 600–800 eurot). Lend läheb Frankfurti, kust reisijad peavad ise korraldama transpordi Eestisse. Registreerimiseks palub ministeerium saata hiljemalt 2 päeva enne reisi väljumist reisija nimi, sugu, vanus, passi number, passi kehtivusaeg ja sünniaeg Laura-Liisa Lavingule (Laura-Liisa.Laving@mfa.ee), kes selle EEASi edastab. Lennule saamine ei ole garanteeritud.

Tagasi üles