Kasutusel olevad koroonaviiruse SARS-CoV-2 analüüsid on liiga kohmakad ja kallid, lisaks teatud olukordades ka ebatäpsed, ütles Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi biomeditsiinitehnoloogia professor, Icosagen Grupi asutaja ja juht akadeemik Mart Ustav.
1 euro. 20 minutit. Eesti teadlased loovad uut viirusanalüüsi (4)
Miks koroonaviiruse analüüs tunde aega võtab?
Analüüsis on neli etappi. Kõigepealt võetakse vatitikuga ninaneelust kaabe, proov viiakse laborisse. Sellest eraldatakse geneetiline materjal, antud juhul RNA, millest tehakse omakorda DNA koopia. Neljandas etapis kasutatakse polümeraasi ahelreaktsiooni (geneetilise info paljundamise viis – toim), et võimendada proovist saadud geneetiline info üles, et see lõpuks analüüsi vastusest positiivse või negatiivsena välja lugeda.
Millised on praegu kasutatava analüüsi puudused?
Analüüs sobib tõestama, et nohu-köha-palavik tekkisid koroonaviirusest. Aga sümptomite väljakujunemine võtab aega, seepärast ei anna analüüs nakatumise järel kohe vastust. Kui inimese immuunsüsteem avastab organismis viiruse, siis see aktiveerub ja tekib allergiline reaktsioon, koroonaviiruse tagajärjeks ongi esmalt palavik, nohu või köha. Inimesed kannatavad ja surevad, kui nende immuunsüsteem reageerib liiga ägedalt ja asub viirust hävitades kahjustama ka inimese enda organeid, näiteks kopse.