JUHTMÕTE
Tegelikult ei kaitse testimine iseenesest nakkuse levimise eest. Asjatutest kontaktidest hoidumine on parim viis nakkust vältida ja vastus iga inimese terviseohutuse küsimusele.
Kui vaadata sooritatud analüüside hulka miljoni inimese kohta, siis ligi 51,3 miljoni elanikuga Lõuna-Koreas on tehtud üle 290 000 testi, mis on üks test 177 inimese kohta, ja seda seitsme nädala jooksul.
Eestis on tehtud kolme nädalaga 2504 testi ehk üks test 519 elaniku kohta. Eestijõuab Lõuna-Koreaga samale tasemele siis, kui meil on tehtud 7300 testi, st umbes nädala-kahe pärast.
Inimeste ärevus on mõistetav – piirangud ja uus elukorraldus kodukooli ja -kontoriga, ka terviseärevus ehk hirm, et ollakse haige või haigestutakse. Ärevust kütavad omakorda üles sotsiaalmeedia grupid, kus levivad kuulujutud suurest haigestunute arvust, mis on jäänud avastamata just ebapiisava testimise tõttu.
Tänase lehe arvamusküljel annab Aro Velmet seitse soovitust, kuidas kaaluda teabe väärtust kriisiajal. Muuhulgas ütleb ta, et isegi üksikutele teadusuuringutele tuleks eelistada pigem institutsioonide soovitusi, eriti kohalike ja rahvusvaheliste eksperdiorganisatsioonide – terviseameti, WHO, aga ka rahvusvaheliste eelretsenseeritavate artiklite – nõuandeid. Kollektiivne, metoodiline otsustusprotsess on teaduse kullaproov.
Ajalugu on näidanud, et kaks leeri on Eestis alati ühiskondlikku arutelu ergutanud ja viinud lõpuks ühiste eesmärkide saavutamiseni. On alust loota, et samamoodi läheb ka nüüd.