Oleme võimatu ülesande ees: me peame leidma tasakaalupunkti, kus saavutame võimalikult väikese kahju koroonaviiruse levikust Eestis ning samal ajal mitte kasutama meetmeid, mis ei aita probleemi lahendamisele kaasa, ent mis põhjustavad täiendava suure majanduskahju. See ülesanne on võimatu sellepärast, et meil ei ole selle faktipõhiselt lahendamiseks piisavalt infot. Kas hoiame üksteisest piisavalt kaugele või tuleks sunduslikult harvendada ka näiteks ühistransporti või poeskäimist? Ehk oleme hoopis saatnud koju tarbetult palju inimesi ning põhjustanud sellega hoopis suurema kahju?
Sõnumid nii Eesti valitsuselt, Euroopa Komisjonilt kui ka Euroopa Keskpangalt lubavad rahalaevu, mis peaks meid majanduse käekäigu suhtes rahustama. See raha on laen tuleviku arvelt, selle täna ärakulutamise tulemusena on meil tulevases, vananevas ühiskonnas vähem võimalusi ühiskonna heaolusse panustada. Sotsiaalselt vähem turvaline ühiskond on keskmisele elanikule riskantsem nii füüsilise ja vaimse tervise kui ka toimetuleku mõttes. Ka sellises ühiskonnas surrakse varem, kui ette nähtud.
Viiruse ohtlikkus ning sotsiaalse eemaldumise efektiivsus leviku pidurdamisel on mitme riigi heade ja halbade kogemuste näidetel esialgset kinnitust leidnud.
On kahju, et oleme ebapiisavate teadmiste olukorras niivõrd raskete valikute ees, ent midagi tuleb otsustada. Kui me pole kindlad, on inimlikum eelistada vahetu majanduskahju ärahoidmisele täna elavate inimeste päästmist. Viiruse ohtlikkus ning sotsiaalse eemaldumise efektiivsus leviku pidurdamisel on mitme riigi heade ja halbade kogemuste näidetel esialgset kinnitust leidnud.