Põllule kasvanud puistu rohttaimede koosluses valitsevad kultuurmaistu taimeliigid, puudub metsakõdu ja samblaid on vähe, mükoriisaseenestik on tagasihoidlik, putukatest on rohked lehe- või okkasööjad (nn kahjurid) ning esineb hulk haigusetekitajaid mikroseeni.
Anneli Palo: puupõllu muld ja elustik vaesub (2)
Looduslikumaks arenemisel oksa-, okka- ja lehekiht tüseneb, areneb mulla niiskus- ja temperatuurikõikumisi vähendav sammalkate ning mitmekesistub mükoriisaseenestik; lisanduvad metsarinded – puhmad (näiteks mustikad) ja põõsad ning nendega seotud linnud ja imetajad. Metsa vanuse kasvades tuleb juurde toidu- ja elusubstraate ning spetsialistliike kõikidest elustikugruppidest. Arenev metsamuld talletab süsiniku ja taimetoitained huumuses ning kõdus; märgades tingimustes ladestub turvas.
Metsandus oskab häiringule järgnevat noorte puude võitlust ressursside pärast ja sellega kaasnevat intensiivset kasvu kasutada puidutootluse suurendamiseks. Sama liiki kiirelt sirguvad puud vajavad aga samu toitaineid, metsa alla langeb vaid ühelt-kahelt liigilt pärinevaid lehti-okkaid ja peenikest puitu, koonduvad kasvavale puuliigile spetsialiseerunud kahjurid ja patogeenid. Puude bioloogilise elueaga võrreldes liiga varakult raiutud alal võtavad istikud väljakurnatud mulla kohe uuesti kasutusele, päranduseks jäävad ka eelmise puistu liigispetsiifilised kahjurid.