Paarisuhetes on halvad kriitika, vihased emotsioonid, mis kasvavad raevuhoogudeks, isekad nõudmised, süüdistavad etteheited, valetamine ning ka alkohol. Samuti liiga kõrged ootused partnerile.
Kahtlemata on vaja jõuda läbirääkimisteni: see on koostöökultuur ja kokkulepped. Hea on kasutada arutelu, abistav on ka võitja-võitja-meetod. Kriisid on normaalsus: kriisid tulevad-lähevad, neist välja saamine on kunst ja seda on kõigil meil õppida.
Kodukontorid eluolukorras
«Igapäevaelu pole see väga mõjutanud, tahaks lihtsalt ise välja saada ja tööle, normaalse elu juurde tagasi,» ütles 40-aastane Pille olukorra kohta kodus koos esimese klassi lapsega.
Et esmaspäevast on koolid koroonaviiruse tõttu suletud, on õpetajad leidnud mitmeid viise e-õppeks. Pille kiidab oma lapse õpetajat, kes on kasutanud Youtube’i videokanalit. Videot vaadates jääb mulje, nagu laps oleks õpetajaga koos, ainult selle vahega, et kui õpetaja on ülesande andnud, saab laps panna video pausile ning ülesannet tegema asuda.
Õhtul saadab Pille lapse tehtud kodutööde lingid õpetaja meilile. «Lõunani ei saa ainult oma asjadega tegeleda, pean olema valmis, et ta võib mind igal hetkel kutsuda,» sõnas naine.
«Kodukontor ja lasteaed korraga,» sõnas 34-aastane Riina, kes on kodus koos mehe ja kahe lasteaialapsega. Paar töötab vahetustega, kuid siingi on takistusi.
Pereema sõnul tuli tal pooletunniseks videokõneks minna magamistuppa, perest eemale, kuid seda põnevam oli see lastele. «Algas mäng «kus emme on» ja seejärel üks suur jonn,» kirjeldas ta.
Hädalahendusena tulid appi nutitahvel ja nutitelefon. Riina sõnul tuleb peagi ilmselt midagi muud välja mõelda.
27-aastase Veiko sõnul pole tal korteris ruumi, kus oleks võimalik üksinda töösse süveneda. «Lapsed on erinevad, ent meie oma nõuab katkematut tähelepanu ning selle tähelepanu puudumisega ta ei lepi. Järgneb märatsemine, lõhkumine, jonn ja kisa,» kõneles ta.
Et ka Veiko elukaaslane töötab samas rütmis, on omavahelised konfliktid murdosa sekundi kaugusel – kumma töö on tähtsam või kes peaks lapsega parasjagu tegelema. «Mehena pean näitlema, et kõik on korras, säilitama rahu, kuigi ise olen samamoodi paanikas ja jõuetu,» nentis ta.
Veiko sõnul aitaks värske õhk ja looduses viibimine olukorda lahendada, kuid argipäevadel tuleb seda teha emma-kumma töö arvel. Anna Põld